| andreiiii9093 a întrebat:

Salut, as avea o intrebare. ini puteti spune ce marca de masini este mai buna dintre audi bmw si mercedes? Nu imi pot da seama deoarece multi spun ca audi apartine vw si nu este premium si tot asa. ca mercedes e pentru batrani. spuneti mi care marca este mai buna si de ce, argumente! Multumesc

21 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai mai pus de cateva ori intrebarea si nu ti a raspuns nimeni concret pentru ca nu ai cum sa raspunzi la o asemenea intrebare... pur si simplu vorbim de marci premium cu zeci de modele si motorizari. Nu ai cum sa concluzionezi ceva, si cine o face o face din puncte de vedere subiective.

Si sa stii ca si Porsche apartine de VW, asta inseamna ca nu e premium?

| johnnny123 a răspuns:

Întrebarea asta a mai fost pusa de o mie de ori, si de fiecare data raspunsul este acelasi: nu exista o marca "cea mai buna".

Daca una dintre ele ar fi "cea mai buna" la toate capitolele, celelalte ar da faliment.

Fiecare marca are publicul ei. Fiecare om are preferintele lui, bugetul lui, nevoile lui, prioritatile lui. Poate un om este mai atras de BMW pentru ca-i place mai mult forma farurilor, sau un om este atras de Audi pentru ca-i place mai mult telecomanda. Oamenii iau decizia de cumparare bazandu-se pe tot felul de criterii, de la criterii foarte rationale (de genul costurilor de intretinere) pana la criterii complet irationale (de genul "nu-mi iau masina asta pentru ca la fel avea si un vecin pe care-l urasc")

Cat despre afirmatia "Audi nu e premium pentru ca apartine VW", o tampenie mai mare nici ca se poate. Stii ce alte companii mai fac parte din grupul VW? Bentley, Bugatti, Lamborghini si Porsche. Nici astea nu sunt premium?

| luciannicolae95wow a răspuns:

Nu exista argumente, fiecare marca si fiecare model are avantaje si dezavantaje. Mercedes nu este pentru batrani

| AllEyezOnMe a răspuns:

Din punctul meu de vedere,tu i-ati ce masina consideri ca te avantajeaza,uita-te la pret, la ce stare e masina, etc.
Eu zic sa cumperi BMW, pentru ca are mult mai buna tractiunea, etc. Cauta pe YouTube review la masinile respective, si de acolo vei putea trage concluzia finala.
Fundita te rog frumos?

| suntserios a răspuns (pentru AllEyezOnMe):

BMW nici macar nu are tractiune ci propulsie la majoritatea modelelor... si asta e cel mai hilar argument pe care l am auzit

"pentru ca are mult mai buna tractiunea"

| andreiiii9093 explică (pentru suntserios):

Te rog poti sa mi spui ce marca ai alege si de ce? Te rog frumos

| suntserios a răspuns (pentru andreiiii9093):

As alege Mercedes. CLA mai exact cea cu motorul de 2.0 benzina 211cp.

In mare parte din cauza designului atat interior cat si exterior cat si a comfortului

| andreiiii9093 explică (pentru suntserios):

Dar de ce mercedes?

| suntserios a răspuns (pentru andreiiii9093):

Dupa cum am scris mai sus, din cauza designului prima data
si apoi din cauza comfortului

| andreiiii9093 explică (pentru suntserios):

Si despre audi si bmw? Ce poti sa zici

| suntserios a răspuns (pentru andreiiii9093):

Nu pot sa zic decat pareri subiective.

In plac BMW urile ca si aspect exterior, la fel cum imi place si sportivitatea lor.

Audi urile sunt plictisitoare din punctul meu de vedere... la fel ca tot trustul VAG de altfel

Despre performantele lor... toate sunt masini premium, toate au motorizari puternice si fiabile, toate sunt dotate cu tehnologie de ultima generatie

| andreiiii9093 explică (pentru suntserios):

Poti sa faci un top a celor 3 marci? si. daca mai poti sa mi raspunzi la o intrebare..deci. toate 3 sunt marci foarte bune. dar depinde si ce vrei de la una. bmw-sport, mercedes-confort si audi le combina pe toate. pai si daca asa o fi la audi trebuie sa fie cel mai bun nu? sau cum.

| suntserios a răspuns (pentru andreiiii9093):

In medie, in preferintele mele, Mercedesul e pe primul loc si Audi pe ultimul.

Insa daca ar fi sa compar GLA spre exemplu cu Q3/Q5 as alege audi.
La fel daca ar fi sa compar orice SUV de clasa mare de la cele trei as alege X5 samd.

Daca ar fi sa aleg masinile de clasa mica as alege seria1.
Daca ar fi sa aleg cea mai sport masina bineinteles e M5
Daca ar fi sa aleg cea mai misto masina ca design ar fi probabil un model AMG de la mercedes.

Samd.

Iar Audi daca incearca sa le aiba pe amble e clar ca nu o sa exceleze la un capitol anume.

| andreiiii9093 explică (pentru suntserios):

Sunt asa de nehotarat incat daca vreau sa cred ca mercedes este mai buna imi amintesc de spusele celorlalti cum ca e de batrani, daca vreau audi imi amintesc cum spun ca nu e premium. si daca vreau bmw imi amintesc ca e de cocalari sau ca nu e o masina sigura. as vrea sa vorbim. adica stiu foarte multe lucruri daca poti sa mi scrii acum niste argumente mai serioase despre cele 3 as putea alege. si iti voi da funda si la celelalte intrebari

| suntserios a răspuns (pentru andreiiii9093):

Nehotarat pentru in ce caz?

Ti am mai zis si la restul intrebarilor. In mod obiectiv nu ai cum sa tragi o concluizie care dintre cele 3 marci e mai buna.

Nu e ca si cum ai compara Dacia cu BMW.

Vrei argumente seriose, te duci la dealer, alegi modele comparabile, faci test drive si vezi care e diferenta.

| andreiiii9093 explică (pentru suntserios):

Deci pentru tine, mercedes e pe primul loc, si mie imi place doar ca multi zic ca iti iei mercedes dupa ce ai trecut prin viata, ai o varsta de 50 de ani si nu mai vrei liniute sau cerculete...

| suntserios a răspuns (pentru andreiiii9093):

Il iei dupa o varsta pentru ca atunci ti l permiti in general.

Asta nu inseamna ca Mercedesul nu stie cu viteza

| andreiiii9093 explică (pentru suntserios):

Am inteles. imi place foarte mult cls. dar sigur mercedes este alegerea potrivita? te rog sa mi raspunzi.

| suntserios a răspuns (pentru andreiiii9093):

Eu cred ca nu ai inteles subiectivismul acestor pareri. Alegerea potrivita pentru cine? Pentru ce?
Nu pentru mine nu e alegerea potrivita in acest moment pentru ca nu imi permit sa intretin cls... pentru tine habar nu am care e alegerea potrivita

| andreiiii9093 explică (pentru suntserios):

Ok, am inteles deci alegerea depinde de gusturile mele. ca toate au aceleasi performante, tehnologii etc. nu?

| RaulOzil a răspuns:

Toate sunt foarte bune, depinde doar de tine. Eu sincer sunt fan BMW dar iubesc si audi si Mercedes....Nu ai cum sa spui ca una e urata sau slaba. Si vorba aia ca BMW e de cocalari, nu o mai folosii te rog ca doar imbecilii spun asta deoarece traim intr-o tara de retardati.