| LikeNike a întrebat:

As dori sa achizitionez una dintre aceste masini si nu stiu ce sa aleg?
Opel Vectra C, Opel Astra H sau VW Passat Tin sa mentionez ca o sa le iau la mana a 2 a si an de fabricatie cam intre 2005 2008

7 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Daca iti iei passat incearca sa eviti 2.0 TDI, totusi nu recomand B6, destul de scump la intretinere... eu unul as obta pentru un Ford Mondeo 2.0 TDCI modelul din 2008, mi se pare mai bun decat cele enumerate de tine, astra H este naspa la interior, chiar nu-mi place, calitatea materialelor, nu prea. confort nu prea, vectra. nu stiu ce sa zic, in general pe mine opel nu ma atrage, nici vw, la vw chiar am motive, la opel ar fi motoarele ecotec ce mi se par destul de inapoiate si calitatea materialelor + designul care ma fac sa nu ma intereseze deloc de masinile respective in rest vw este ok atata vreme cat iti iei un model vechi, un B5 este mai calitativ si mai fiabil decat un B6 si mai usor de intretinut cu toate ca la interior nu este el asa aratos, as merge pe ford mondeo, mi se pare cat de cat ok, masina foarte incapatoare, ai spatiu o gramada, portbagajul mare, masina arata bine atat interior cat si exterior, de motorul 2.0 TDCI, e prezent si pe Volvo si frecventand forumurile si paginile posesorilor nu prea vad sa fie probleme cu motoarele astea, ca s-au bagat si aia de la Volvo sa imbunatateasca motoarele sau nu cand le-au pus pe masinile lor, asta nu stiu, nu strica sa te uiti si la Volvo daca tot am adus in discutie marca asta, sunt masini foarte bune, cel putin pe mine m-a convins si sunt 100% multumit de alegerea facuta, te poti uita la s40/v50 daca vrei ceva mai simplu, nu-ti prea recomand 1.6 adica D2, mi se pare un motor cam mic pentru o asa masina, motorul este de PSA [peugeot-citroen] adica 1.6 HDI mai bine zis, alegerea iti apartine, poti sa te uiti pe forumuri sa vezi problemele legate de fiecare masina ford mondeo, volvo s/v50 sau chiar si despre vectra C, passat nu-ti recomand, B6 chiar este o bataie de joc!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Astra H nu prea poate fi comparata cu limuzinele, e o masina destul de inghesuita.
Dintre toate, Vectra C mi se pare cea mai buna alegere. Motorul 1.9 CDTI 150cp, cu cutie in 6+1 trepte, iti ofera tot ce trebuie.
La Passat b6 sunt destule probleme, si nu e deloc 'geniala' masina, nu o recomand. Poate fi chiar genul de masina care sa-ti taie cheful de 'masini', la cate probleme poti avea cu ea.

| Sofer a răspuns:

Iti recomand Opel Astra H GTC 1.9 CDTI 120-150cp. O sa iti placa la nebunie aceasta masina. Daca ai bani cumpara varianta OPC 2.0 Turbo 200 cp o sa fii surprins cand o testezi.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Passat, normal. Opiel este o marca low cost si ai ''senzatii tari, romanesti'' la volanul ei.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Depinde cati km reali are masina si cum a fost intretinuta.
In general VW este cu mult peste Opel la toate capitolele.
Multi cumpara VW cu 700.000 km dati inapoi la 180.000 si apoi se vaita ca VW fac masini proaste.

| GabrielStn a răspuns:

Passat-ul este mai scump in ceea ce priveste intretinerea, dar ofera comfort. Opel Astra H e chiar ok la intretinere, dar despre Vectra C. nu stiu mai nimic, nu am avut tangente. In primul rand, eu zic sa te gandesti la ce iti vei folosi masina, ca mai apoi sa decizi daca vrei sa fie diesel sau benzina.

| Andrei1243 a răspuns:

Daca. Vrei intr-adevar Passat sa ai grija ca seria de motor sa fie BMP nu sa ai probeleme cu motorul.