| Eu_Alex_1997 a întrebat:

Sunt tare pasionat de masini! Da-ti-mi si mie o sugestie. Am trei preferate si nu stiu pe care sa o achizitionez. Imi placee Opel Insignia, Vw Passat CC si Audi A4! Pe care sa o aleg? Justificati! Funda!

Răspuns Câştigător
| Alicezzz a răspuns:

Eu am sa iti raspund AUDI, pentru ca am un A6 si sunt mult prea multumita de ea, este o masina care iti ofera siguranta, putere, lux, stabilitat pe sosea, eu am 2.5 V6 TDI quattro 4x4 si iti spun ca iarna nu am treaba cu ea, eu ii spun,, tancu meu rusesc,, anul trecut in concediu am urcat la cota 1600 pe zapada, fara probleme, Inaintea ei am avut un bmw ma rugam de ea sa urce iarna.bmw iarna"este un dezastru datorita tractiuni pe fata.ca sa nu mai zic ca audi este peste bmw, passat si opel la interior de 10 ori mai misto, dar normal gusturile nu se discuta.Tot ce pot sa iti mai spun este ca masina nu o poti intretine cu bani putini, adica nu merge reparata la,, gheorghe in curte,, daca iti iei audi, fie el A4 sau A6. iar piesele nu sunt ieftine, impozitul 12 mil pe an... in rest ce pot sa iti mai spun : Tu faci alegerea! Bafta happy

| Eu_Alex_1997 explică (pentru Alicezzz):

Hei,impozitul 12 milioane, in regula. Dar ai putea sa imi faci un total al tuturor costurilor de intretinere pe un an?

| ȘefuLaValută a răspuns (pentru Eu_Alex_1997):

Depinde de ce ai tu nevoie de la o masina.Cati km faci pe an(ma indoiesc ca, conduci tu masina), ce suma ai disponibila, pe unde circula preponderent masina, oras ori DN-uri si DJ-uri, ce carburant preferi, an... Poate doresti 2.7 TDI sau 2.0 TFSI ori 2.0 CDTI, de unde sa stim cat vine o revizie daca nu precizezi motorul. Sfat: Un Audi veritabil are quattro, nu lua unul doar cu tractiune fata.E altceva quattro, am condus vreo 3 masini cu un astfel sistem de tractiune integrala si vreo 3 Audi cu tractiune pe fata.E net superior un Audi cu quattro fata de unul FWD, un Audi îl iei pentru placerea de a conduce daca te intereseaza doar sa coste putin, sa consume putin si contabilizezi fiecare ban bagat in masina la revizii inseamna ca nu iti permiti. Unul dotat corect si intretinut e cu macar 20% mai scump decat o Insignia.Alicezzz nu stie ce spune, nu exista Audi 4x4, doar cu quattro care e altceva.Raspunde la primele intrebari si te ajutam mai departe

| Eu_Alex_1997 explică (pentru ȘefuLaValută):

Iti multumesc pentru tot

11 răspunsuri:
| Claudiu2011 a răspuns:

Daca toate sunt noi sau dintr-un an cat mai recent probabil A4....Audi e o marca de exceptie(desi mie imi place bmw pot sa recunosc asta)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci, faci test drive cu fiecare si vezi care se pliaza mai mult pe dorintele si nevoiel tale. Intreband pe net ai sa primeste atatea sfaturi cate raspunsuri pentru ca fiecare are preferintele lui.

| cristimihailov a răspuns:

Logan. Portocaliu.

Pro:

Ieftin in comparatie cu restul, usor de reparat si de intretinut, nu te oftici prea tare cand cineva ti-o zgarie.

Portocalie: nu o sa fie furata niciodata.

Masina este facuta cat sa mearga pe drumurile patriei, nici mai mult, nici mai putin. Restul costa uneori mai mult, reviziile si intretinerea este de multe ori mai scumpa. In plus se mai si fura.

De ce sa iei eventual masina pasiunii tale la second hand cand de aceeasi bani iti poti lua un logan nou nout?

Dar acest raspuns vine din experienta si cu siguranta nu este ceea ce vrei tu sa auzi.

Contra: nu este in lista specificata de tine.

| Eu_Alex_1997 explică (pentru cristimihailov):

Salut, multumesc mult. O sa iau in calcul si aceasta variantă!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Uite o sugestie pentru varsta si puterile tale : Dacia 1310. De alea pe care le-ai enumerat discutam peste 30 de ani.

| Eu_Alex_1997 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Tin sa va anunt ca am condus si Dacia. Pe ea am invatat sa conduc! :d

| IisusHristos a răspuns:

Evita pe cat posibil Insignia. Este o masina foarte pacatoasa. Are multe probleme de la diferite tipuri de senzori pana la alternator. Cunosc multe persoane care au avut experiente neplacute cu Insignia. Eu ti-as recomanda o japoneza. Mazda, Toyota, Nissan.