| statham a întrebat:

Saluthappy as dori sa aflu mai multe despre motor in general despre masina, un opel corsa 1.7 Di /2003 ex... la ce turatie trebuie schimbat vitezele incepand de la 1-2-3-4-5 cate turati trebuie sa aiba care e cuplajul maxim sa nu o subturez da nici sa o supra turez. mersi multwinking

Răspuns Câştigător
| Braunion a răspuns:

In oras schimbi la 2000 rpm, pe sosea depinde de situatie. In depasiri poti s-o duci si pana la 4000 rpm.
In treapta I poti s-o duci si pana la 2500-2800 rpm daca masina e incarcata sau daca pur si simplu vrei sa demarezi mai repede sau sa te bagi in trafic de pe o strada laturalnica.

Poti schimba si la 3000 rpm dar distrugi imediat motoru ala. In general nu te sfatuiesc sa depasesti 2500 rpm, indiferent ce faci cu ea (in oras). In depasiri nu prea ai de ales. E rau sa mergi cu masina subturata ca se depune calamina dar e si mai rau sa mergi cu masina supraturata (intre pistoane si cilindrii exista niste piese numite segmenti care odata ce se uzeaza motorul incepe sa consume ulei) Ca sa schimbi segmentii trebuie practic sa schimbi motorul.

Eu nici nu ma uit pe turometru cand schimb, ascult motorul si imi dau seama exact cand cere schimbarea. Pe vremuri, masinile nici nu aveau turometru, asta e o fita mai moderna (post 90)

3 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

La diesel 2300-2500; iar pentru mers in oras cin treapta a treia

| AgathaRo a răspuns:

Schimbarea treptelor de viteza normal e intre 2100 - 2300 rpm.

| statham explică:

Mersi mult de raspuns.