| Castielo a întrebat:

Am un volvo s40 din 2009 motor 2.0d.
Am patit acum vreo 2 saptamani chiar dupa ce alimentasem, facusem deja vreo 2 drumuri scurte in oras, motorul meu nu era incalzit inca, dau sa plec bag 1 a totul bine, bag a 2 si incepe masinuta mea sa aiba niste socuri sau ceva trepidatii ca nici nu stiu ce erau exact. Incerc sa turez putin sa vad daca-si revine dar pauza, nimic. Am oprit masina, motorul si i-am dat contact din nou ..si-a revenit. Mai am niste usoare socuri din astea cand plec cu motorul rece si bag a 2 parca simt asa vreo 2 secunde niste trepidatii. Acum nu sunt sigur daca o fi ceva pe la motor, sau nu s in stare sa schimb eu vitezele bine si subturez motorul... Daca temperatura la motor e oke, pot sa schimb, fac ce vreau ca nu mi face nici o faza. Uleiul la motor si filtrul sunt schimbate de o saptamana...

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Ai apa in motorina si cand ajunge sa ia apa la pompa si in cilindri atunci probabil face asa. Daca paiana cu nu ai mai patit, deci cum pana acum stiai sa schimbi vitezele si acum nu mai stii sau cum? Cand pleci cu motoru rece deja apa e la fund si pe aia o trage sorbul, apoi motorina se tubura si mai departe nu mai ai doara apa la fund.Cred nu zic ca exact asa ar fi.Se intampla in motorina de la peco sa ajunga apa ori intentionat ori stiu si eu aia care o aduc.

1 răspuns:
| Castielo explică:

Am mai vb cu ceva prieteni si ei mi au zis ca probabil am condus subturat si poate s-a innecat putin motorul si de aia. Mecanicul meu a condus si el masina si mi-a zis ca e foarte buna si ca nu vede nici o problema. In rest nu are nimic, totul merge impecabil, doar ca eu de la experienta aia cu tremuratul masinii sunt foarte agitat acum si cam incep sa mi fac griji de la cea mai mica vibratie.