| Hellboy96 a întrebat:

Salut.
As dori sa incep școala de șoferi însă nu știu de unde să încep și ce trebuie sa fac.

Întrebarea mea este, care sunt pașii către a obține permisul auto?

Prima data trebuie sa merg și să mă înscriu la o școală auto? Sau ar trebui sa îmi fac analizele medicale? Pentru a îmi face analizele am nevoie de o fisa medicala de la doctorița de familie?

După aceea, trebuie sa aleg o clinică la care sa îmi fac analizele? Am nevoie de programare pentru asta?

Am foarte multe întrebări deoarece multe persoane mi au spus care sunt pasii dar nu toți în aceeași ordine iar acum sunt nelămurit. Mulțumesc mult

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Iei legatura cu scoala, trebuie sa-ti dea un formular medical sau il obtii de la medicul de familie (unle scoli il dau ele), mergi la medicul de familie si-ti scrie antecedentele medicale si-ti pune parafa. Apoi mergi la clinica indicata de scoala de soferi sau la o clinica unde platesti cmpletarea fisei medicale. La clinica te duci fara programare daca este aleasa de tine. Era problema cu programarea in pandemie dar pot fi si clinici care mai fac asta. Oricum poti sa suni la ei, sa vezi. Odata cu predarea la Scoala a fisei medicale cu mentiunea "apt", urmeaza sa inchei contractul de scolarizare, sa achiti avansul si sa iti faci loc in agenda personala pentru cursurile de teorie ce urmeaza a incepe conform contractului. Am uitat sa spun de cazier judiciar. Acesta se obtine la sectia de politie de care apartii. Trebuie actul de identitate si cererea tip pe care o poti descarca si de pe net. Exemplu: https://www.autozach.ro/......diciar.pdf De asemenea (ca act de identitate), se mai poate folosi: paşaport, cartea de identitate provizorie şi certificat de înregistrare a cetăţenilor U.E., carte de rezidenţă, carte de rezidenţă permanentă, permis de şedere (temporară sau permanentă). Atenție, actul de identitate să nu fie expirat! Apoi se face dosarul si urmezi cursurile. Ti se va face un cont pe DRPCIV unde poti rezolva teste. Succes!

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai intai apuca-te de invatat legislatia auto si cand crezi ca esti bazat atunci te inscrii la scoală.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Primul pas e sa te duci la scoala de soferi si ei te vor indruma catre restul documentelor de care ai nevoie.

Fisa medicala se face la o clinica autorizata sa faca fise medicale auto. La unele ai nevoie de programare la altele nu. Trebuie sa mergi si le medicul de familie pentru o adeverinta ca nu esti in evidenta cu boli cronice. parca asa era