| Kolors a întrebat:

Salut.As vrea sa dau de permis dar nu vreau sa citesc cartea aia.Pot sa descarc aplicatia Scoala Auto - Chestionare de pe magazin play si sa fac de acolo teste si sa invat de pe ea? Cum credeti?

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

NU. cartea aia e obligatorie pentru ca include toata legislatia. online nu vei retine nimic.
sa iti zic si de ce:
online, informatia iti este data de-a gata. Vei petrece mult mai putin timp asupra unui subiect si nu vei intelege nimic.

Stand cu cartea si creionul in mana vei depune mai mult efort deci informatia invatata iti va ramane mult mai mut timp in memorie.

| Danzell a răspuns (pentru Danzell):

PS: ca sa nu mai zic ca infirmatia de pe net nu ai garantia ca este actualizata sau introdusa corect.
daca tot vrei sa folosesti online, invata in carte si dupa fa chestionarele de pe net.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cartea aia cuprinde tot ce iti trebuie pentru a putea da de permis.Te-ai obisnuit doar cu internetul? Mai citeste si o carte.

| Tina88 a răspuns:

Chestionare, cred ca pot confirma majoritatea celor care au permis ca este cea mai usoara metoda de a invata. Chestionarele le gasesti pe net, de preferat cele care iti arata raspunsurile gresite, cele de pe google play sunt limitate. Cartea oricum trebuie sa o rasfoiesti chiar daca faci chestionare, partea cu contraventiile mai ales.

| bogdi9509 a răspuns:

Nu e obligatoriu sa citesti cartea! Eu am luat examenul teoretic cu 25/26 fara sa stiu cum arata cartea. Desigur trebuie sa ai si o baza de cunostinte care o poti forma la orele de legislatie de la scoala de soferi.
Dupa ce sti putina teorie, cateva site-uri care te pot ajuta-> http://www.drpciv.ro/info-portal/changeLanguage.do?lang=ro ( deschizi link-ul in Internet Explorer, doar in browser-ul asta merge acest site, iti faci cont, te log ezi si mergi in stanga la Testare examen online, intrebarile de aici sunt acealeasi cu cele de la examen ), http://e-drpciv.ro/ ( iti faci cont si aici si in stanga e Mediu de invatare, sunt multe intrebari, dar iti recomand sa il parcurgi tot macar o data ca sa fii sigur pe tine), http://chestionare.auto.ro/ ( aici mergi la chestionare auto pe categorii, si le faci toate pana cand nu o sa mai gresesti nicio intrebare, le repeti pana cand le faci perfect toate). Cam asa iei permisul fara carte dar totusi ramanand cu ceva in cap. Bafta si ride safe dupa ce iei permisul!
P.S. : am uitat sa-ti spun..iti recomand sa faci prima data chestionarele pe categorii, dupa aceea mediul de invatare si apoi cand termini cu astea faci chestionare normale de pe primul link pana ai rezultate doar de 25 si 26.