| SounndTPU a întrebat:

Salut, as vrea sa stiu daca pot circula cu o masina inmatriculata in strainatate cu asigurare si tot tacamul in Romania, avand in vedere ca masina nu e asa cum a iesit din fabrica, (faruri schimbate, masina colata in mai multe culori, jantele modificate dar in normele masinii, de la 205/55/16 am trecut la 205/50/17 cu jante speciale de la ford pentru un ford focus 2. ) Momentan locuiesc in Franta si aici nu am avut probleme pentru aceste modificari (masina nu a fost softata) evacuarea a fost schimbata cu una omologata la nivel european, nu am de gand sa o imatriculez acolo, vreau doar sa merg in vacanta, permisul e tot francez... nu stiu daca are importanta dar prefer sa dau cat mai multe informatii. Din cate am inteles anumite modificari nu sunt permise in Romania si nu stiu daca pot sa patesc ceva atata timp cat masina nu e imatriculata in Romania. Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| FlorinRKO a răspuns:

Dacă roțile și culoarea nu sunt trecute în talon, o să ai probleme, indiferent de țara unde e înmatriculată mașina, circuli în România, fei fi sancționat conform legilor de aici...și sunt destul de dure în ceea ce privește mașinile modificate

| SounndTPU explică (pentru FlorinRKO):

Rotile sunt trecute pe masina, la sofer, dar in franta nu ai nici culoare nici marimi permise pe talon, in schimb ce imi fac eu griji sunt farurile... sunt ele omologate E6 dar cum in Romania sunt toate ca dracu...

| FlorinRKO a răspuns (pentru SounndTPU):

Asta depinde doar de firea polițistului care o să te oprească, fie te iartă/ignoră, fie nu