| David992 a întrebat:

Salut,as vrea sa stiu de la cei ce au masinile inmatriculate pe franta cum circula cu ele? Adica ce acte au la ele.Am gasit o masina pe franta la un pret bun si ma gandesc sa o cumpar dar cel care o vinde are certificatul pe numele francezului si asigurarea are un patratel decupat de pe ea, atat.big grin

11 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Miroase a teapa.

| David992 explică (pentru viotedy):

De ce zici ca miroase a teapa?big grin

| viotedy a răspuns (pentru David992):

Pai,ce garantie iti prezinta ca nu e furata?

| David992 explică (pentru viotedy):

Nici o garantie.Cum pot sa verific sa nu fie furata din franta? si omu are certificatu de inmatriculare si asigurarea pe numele francezului eu ce o sa-i spun la polistist daca ma opreste?big grin

| viotedy a răspuns (pentru David992):

Dar nu mai sunt masini inmatriculate in Romania pe care sa dai banii? omul o fi avand certificatul ca era in masina...

| David992 explică (pentru viotedy):

Sunt masini pe Romania dar nu la 550 E cat e asta, e o laguna i din 95', 2. 2diesel cu 411708 km, estetic arata foarte bine interior/exterior motorul se aude frumos.Am vorbit cu cel c are o vinde si a zis ca o are de la un roman cumparata.

| David992 explică (pentru viotedy):

Aaaa si daca ar fi furata cum a trecut cu ea pe la vama?big grin presupun ca iti cer actele cand treci granita.

| viotedy a răspuns (pentru David992):

Pai chiar daca nu ar fi furata-se trece foarte bine granita ca n-ar fi nici prima, nici ultima-la kilometrajul asta plus ca e sigur modificat, poate s-o dea si la 5 euroi ca e terminat motorul, e in moarte clinica.te mai tine 1 mie de km si o duci la cimitir.

| ZeHelp a răspuns:

Conform noii legi, nu ai voie sa stai in Romania mai mult de 30 de zile cu un nr. strain. Cand ajungi in tara cu ea, va trebui sa schimbi numarul.

| David992 explică (pentru ZeHelp):

Unde ai vazut ca s-a adoptat legea? da-mi si mie siteu, ca pe la mine se circula cu masini de Bulgaria si franta fara probleme.

| LegiuitorulX a răspuns:

Nu ai voie sa mai circuli cu numere straine. Unu la mana, te opreste fiecare echipaj de politie. Doi la mana, te ia in evidenta. Trei la mana, daca te opreste si a II-a oara iti ia talonul si iti da amenda cat nu face masina ta.