| Emanuel_Cocut_1999 a întrebat:

Salut, astazi am primit o amenda pentru rovinieta de la o masina vanduta. Pot face ceva ca amenda sa fie platita de noul proprietar?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am gasit un raspuns pe un forum al politiei: "Politia Rutiera nu trimite amenzi proprietarilor de autovehicule decat daca acestia nu comunica datele de stare civila ale persoanei careia i-a incredintat autovehiculul art. 39 din OUG 195/2002 rep! Asta inseamna ca in situatia in care autovehiculul care a fost in posesia dvs. si inca figureaza in administrarea dvs.(potrivit certificatului de inmatriculare) daca a fost implicat intr-un eveniment rutier, politia rutiera va va trimite o instiintare prin care sunt obligati sa raspundeti cui ati incredintat autovehiculul. Atunci veti atasa contractul de vanzare cumparare si fotocopia de pe actul de identitate al noului posesor. Puteti sa va adresati instantei de judecata pentru radierea din oficiu fara documente a autovehiculului!"

suntserios
| suntserios a răspuns:

O s-a cam trebuiasca sa contesti amenda in instanta, asta daca masina e vanduta legal

| Cronofag a răspuns:

Dacă este deja vândută, el o va plăti.

| suntserios a răspuns (pentru Cronofag):

Oare de ce ar platio nou proprietar, cand omul a primit deja acasa amenda?

| Florentin753 a răspuns:

Salut! Cauta l și spune i sa plătească amenda. Dacă nu dai de el sau nu vrea sa plătească mergi și contesta amenda. Ca sa nu ți mai vina amenzi mergi la nmatriculari auto și întreabă la ghișeul radieri de formularul pentru înstrăinare, vânzare auto... Ii spui pățania ta și o sa ți dea un formular sa l completezi, asta dacă ai păstrat sau ai făcut act de vânzare cumpărare. Mergi și la primarie sa ți dea fiscalul și împreună cu formularul completat, copie de pe actul de vânzare cumpărare și copie buletin le depui la acelasi ghișeu și în termen de 15 zile lucrătoare o sa ți vina acasă o înștiințare precum ca nu mai figurezi în baza lor de date

| Petricu a răspuns (pentru Florentin753):

Trebuie sa ai ceva scris, ideal e un act vanzare cumparare cu data, macar o chitanta de mana cu semnatura celui caruia i-ai vandut autovehiculul (si aceasta cu data); in acest fel poti dovedi ca din cauza ta a fost constatata contraventia : daca n-ai nimic scris e complicat