| DAVIDFCSB98BG008 a întrebat:

Salut, azi am vrut sa plec de acasa cu masina ford fiesta 1.3 benzina 2004 si mi s-a aprins martorulul lampa de ulei rosu si nu mai pornea motorul. M-am uitat pe net trebuia sa mai adaug ulei de motor, dar in zadar, la fel face ce probleme ar putea fi? Curand o sa o duc la service, dar sunt curios la ce sa ma astept de la masina.

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu mai ai presiune la ulei, asta daca ulei are cit trebuie.
Lampa aia seminifica ceva, cauta in manual si vezi ce spune, e uleiul foarte jos, sau e presiunea mica.
Daca e nivelul foarte scazut, pui ulei si aia e tot. Daca e presiune mica, ar putea sa fie tot de la nivel foarte scazut de ulei, sau pompa sa nu mai bage bine.

Asa ca primul lucru ce trebuie sa faci, pune ulei la maxim, dupa vezi ce se intimnpla.
Motorul de aia nu mai porneste, nu te lasa computerul masinii, stie ca deja nu mai ai ulei, nu te l; asa sa pornesti sa nu se defecteze.

Ai pus ulei, dar in zadar laughing adica cit ulei ai pus mai exact? Trebuie sa pui la maxim, te uiti la joja sa fie maxim, nu pui o lingura de ulei si te astepti la minuni.

Cind se aprinde o limuna de avertizare rosie, nu mai folosesti masina, acolo intepenesti laughing la alea galbene, mai merge sa conduci ceva, dar la astea rosii, curce, ramai acolo si rezolvi.

| Daviduku77 a răspuns (pentru relian):

Am pus ulei dar la fel face, undeva la jumătate de litru am pus la fel face și nu pornește motorul ps: asta e alt cont

| relian a răspuns (pentru Daviduku77):

Nu se pune dupa ureche, se pune ulei dupa joja.Dar daca tot se aprinde lumina aia rosie, e clara, e pomp, aia sa nu mai bage presiune.
Nu ai ce face, nu mai o porni, desi nu te lasa computerul sa pornesti.Duo la mecanic, tu oricum nu te pricepi asa ca tot la mecanic ajungi.
Online nu se repara masini, doar daca repari tu, altcineva sa iti spuna ce problema ar fi, ori sa te ajute cu ceva chestii in sensul asta.

Cind nu te pricepi si nu repari tu, cel mai sigur si mai bun lucru de facut este sa mergi la un mecanic.
Nu incerca sa mai afci nimic, mai ales sa pornesti, poti strica motorul de tot, fara ulei se uzeaza, se blocheaza si dupa o sal arunci.

Bafta

| VoidEternal a răspuns:

Daca se aprinde roșu înseamnă (de regulă) că nu are presiune la ulei. Galben era legat de nivel. Nu mai incerca sa o pornești. Practic riști să gripezi motorul daca mergi cu ea așa.

| carevaescu a răspuns:

Trebuie resetata lampa. Vezi pe YouTube cum se face.

| carevaescu a răspuns (pentru carevaescu):

Dar stai, motorul pornește acum?