| helpme1 a întrebat:

Salut, azi mi-a aparut in bord ca trebuie sa imi schimb uleiul si eu am programare tocamai saptamana viitoare la sfarsit, depind de masina foarte mult deoarece locuiesc destul de departe fata de locul de munca, stiti daca pot avea probleme cu masina in caz ca mai merg inca o saptamana fara sa ii schimb uleiul?

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Poti merge liniștit, nu se întâmpla nimic.

| mgtow a răspuns:

Nu are nimic. Maxim o luna peste limita de schimb poti merge. Nu uita sa adaugi liquimoly inainte sa scoti uleiul pentru a curata motorul apoi protectorul de motor tot de la ei e o ceara vanilata

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru mgtow):

Liquimoly este bisulfura de molybden si face o depunerepe suprafetele de contact ale lagarelor; un artificiu folosit de pilotii englezi, in al-2-lea razboi mondial pentru protejarea motoarelor atunci cand baia de ulei era perforata de gloante in timpul luptelor aeriene.winking

| mgtow a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Lol si acum germanii fac pentru intretinerea masinii produsu cu denumirea aia

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca poti sa mai mergi si 1 luna fara sa schimbi uleiul! Beculetul din bord te anunta/informeaza doar, ca este vremea sa schimbi uleiul, nu te ameninta si nu esti in pericol cu nimic!
Beculetele din bord care sunt portocalii, sunt de anuntat/informat soferul, ca masina ar trebui dusa la un mecanic pentru problema pe care ti-o semnaleza in bord.

Daca beculetul din bord este rosu, atunci problema este grava si trebuie tratata in regim de urgenta, ducand-o la mecanic.
Sunt situatii cand este bine sa opresti motorul si sa chemi o masina mobila, sa o ia pe trailer si sa o duca in service.
De exemplu, daca se aprinde beculetul rosu cu semnul de motor pe el, atunci problema este nasoala si motorul trebuie imediat oprit, ca sa nu-l distrugi.

| mgtow a răspuns (pentru Violleta2022):

Martoru de motor e in galben si de obicei trebuie mers la cel mai apropiat mecanic pentru a vedea cauza.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cum? cu maioneza scotiana si amanita-muscaria? PERFECT!

| Violleta2022 a răspuns (pentru mgtow):

Daca culoarea este GALBEN sau PORTOCALIU la acel martor - nu este urgenta! - este doar informarea ta ca trebuie sa faci acea verificare cat de curand posibil!

Daca culoarea este ROSIE - atunci fugi la cel mai apropiat service sau suni sa vina sa te remorcheze (daca-i caz, unde martorul cu simbolul de motor este rosu).

Sofez zilnic de peste 25 de ani si stiu foarte bine ce inseamna acele beculete din bord, nu ca tine, boboc de 2-3 ani.

| mgtow a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu sant elev de scoala dar am 4 ani de invartit un metal de 40t prin UE si stiu ce zic. Martor rosu la motor nu am vazut la nici o masina doar in manual punea in galben martoru si zicea un mesaj care apare daca e grav sau nu... in cel mai rau caz zicea sa mearga incet pana la cel mai apropiat service

| mgtow a răspuns (pentru Violleta2022):

Tu ai testat multe masini si alea au red light poate de aia te contraziceam

| OldSoul a răspuns:

Daca e vorba doar de o saptamana nu e nici o tragedie, poti sa o folosesti linistit in acest timp, nu se va intampla nimic, cel putin nu ar fi aceasta cauza principala.