| Bogdan8102 a întrebat:

Salut, azi mi-am înmatriculat mașina și polițistul de la ghișeu mi-a spus că nu mai trebuie trecut noul proprietar in cartea de identitate a vehiculului. Așa se procedează mai nou? Mă gândesc că mașina este oricum trecută în baza de date pe numele meu, am și contractul de vânzare-cumparare și noul talon care trebuie sa vina, deci nu ar trebui sa fie o problema pe viitor

14 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Asa se procedează mai nou. Iar pe viitor înmatricularea se va putea face online.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Proprietarul este trecut in certificatul de inmatriculare, asa ca nu mai trebuie trecut si in cartea de identitate a vehiculului.

| Frank51 a răspuns:

Civul nu are treabă cu poliția, se schimbă doar la rar dacă se aduc modificări mașinii sau se înmatriculează o mașină care nu a mai fost înmatriculată. Se procedează așa de când lumea, nu există "mai nou".

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Nu e chiar așa.
In civ e trecut proprietarul mașinii. Când poliția îți schimbă talonul trece și noul proprietar in civ.

Eee asta nu se mai întâmplă "mai nou".

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Cum trece noul proprietar în Civ? Gen cu stampila? Sau cu pixul?

Eu mă gândeam că se emite alt Civ.

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Cu o imprimanta matriciala bănuiesc. Arată că și cum ar fi la mașină de bătut dar... Bănuiesc că totuși folosesc o imprimanta matriciala.

| regis a răspuns (pentru Frank51):

"Cum trece noul proprietar în Civ? Gen cu stampila? Sau cu pixul?
Eu mă gândeam că se emite alt Civ"

Eu nu înțeleg cum dati unii răspunsuri fara sa aveti pic de habar. Pe bune, tu nju ai vazut niciodată un CIV?!? Te gandeai tu asa, după mintea ta, ca se emite un altul, ca nu are treabă cu Politia, ca se modifica cu stampila samd.
Adica e normal sa nu stii, nu zice nimeni ca trebuie sa le stii pe toate, dar daca in viata ta nu ai tinut un CIV in mana, de ce incurci omul cu raspunsuri la ghiceala?!?

| Frank51 a răspuns (pentru regis):

Chill bruh, ți se strică manichiura. Punem pariu că am ținut mai multe civuri în mână decât tine?

| regis a răspuns (pentru Frank51):

Ai greșit buzunarul, baiatul meu. laughing
Am vreo 15 ani de activitate in domeniul auto, din care vreo 9 m-am ocupat de inmatriculari si de dosare de vanzari auto, pentru 3 reprezentanțe de top. Daca vrei, mai poti adauga un an in care am gestionat cel mai mare depozit de masini din Romania, cu un rulaj ZILNIC de peste 1000 de unități.
La cum ai dat-o de gard, eventual as putea paria ca am tinut in mana mai multe CIV-uri decat ai tinut tu coli de hartie. Cam ce zici, ai vrea sa le cari in spate macar o zi pe toate cate au trecut prin mana mea? Fără camion, asa, cu cârca.

| Frank51 a răspuns (pentru regis):

Wow, ai lucrat atâta timp în industria asta și tot nu ai răbdare să explici unor oameni frumos ce și cum, sigur nu ai fost pe frontdesk, ci undeva în spate fără să interacționezi cu oamenii.

| regis a răspuns (pentru Frank51):

Evident nu am fost pe frontdesk.
Si daca esti atent, am explicat celui care a intrebat, ce nu inteleg e de ce ai explicat si tu, care nu stiai nici cum se completeaza proprietarul in CIV.

| Frank51 a răspuns (pentru regis):

Nu vei înțelege niciodată, din păcate.

Răspuns utilizator avertizat
| SemionovClaudiu a răspuns:

Am inmatriculat si eu astazi un automobil si am primit doar numere si talon nou. Am intrebat la ghiseu daca nu trec si numele meu pe CIV (cu stampila DRPCIV bineinteles) si mi-au zis ca nu se mai face asa de vreo luna, s-a schimbat legea (nu stiu care anume ca sa fac referinta aici).