| Robertiurascu00 a întrebat:

Salut băieți! Am un Ford focus 1.8 tdci 2009. Când conectez mufa de debitmetru mașina scoate fum, nu trage, când deconectez mufa de la debitmetru mașina funcționează normal!
Debitmetrul l-am schimbat și la fel face!

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am avut caz identic, problema era o pierdere de aer pe la un furtun.
Fara debitmetru merge cu amestec mai sarac, de aia nu scoate fum.

| Robertiurascu00 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Cu mufa conectată si merg cu ea și ating 70-80 îmi apare o eroare în bord ‘default motore’ atunci îmi citește calculatorul debitmetru și la fel atunci mașina merge normal, odată ce opresc motorul se stinge și aceea eroare, și o iau din nou de la capăt!