| Andrei199114 a întrebat:

Salut, cand pornesc masina, am martorul "Check Engine", este ceva foarte grav este pornit mereu. Am un seat ibiza 2002 1.4 16v

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pot fi multe cauze, de la o simpla defectiune a unui senzor pana la filtre infundate

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca motorul merge bine, si consuma normal, ai putea face o diagnoza, ca sa stii ce are, sau ai putea sa il lasi o noapte cu bateria deconectata, ca sa se stearga eroarea. Daca se aprinde din nou, inseamna ca intr-adevar e o problema, dar poate fi neinsemnata. Ar fi bine sa mergi la diagnoza, sa-ti zica exact ce eroare a aparut. Ar putea fi, de exemplu, o fisa sau o bujie mai batrana, din cauza careia da eroare la acel cilindru.
Ar putea fi, insa, cea mai nasoala problema la aceste motoare, de care nu prea scapi: intra ulei in camera de ardere (pe la supape sau segmenti), iar din cauza lui, ajung niste gaze total peste parametrii normali, iar sonda 'alarmeaza' tot motorul, din cauza acestora. Poate doar sa-ti afiseze in bord ca nu e ok, dar daca e problema de proportii mai mari, poate sa-ti dea peste cap alimentarea.

| Andrei199114 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Motorul merge foarte bine, nu am probleme consumul la fel...e posibil sa fie o eroare?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Andrei199114):

Nu prea. Ulei in camera de ardere nu prea poate aparea, in urma unei erori. E o defectiune mecanica, totusi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Andrei199114):

Scuze, am incurcat intrebarile laughing
Ar putea fi o eroare trecatoare, dar daca apare din nou dupa resetare, trebuie facute mai multe verificari.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Trebuie sa-i faci o diagnoza cu testerul si sa vezi de ce ramane aprins.Cauzele pot fi multe.

| Andrei199114 explică (pentru TrăieşteClipa):

Pai care ar putea fi cauzele?