| EddiWeed a întrebat:

Salut,cand trebuie schimbat uleiul la servo? am masina de +2 ani si inca nu l-am schimbat

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

De obicei se schimba rar. Daca cel de la servodirectie este rosu(te uiti in borcan)mai poti merge destul de mult timp.

| EddiWeed explică (pentru darrio2007):

Uleiul de la servodirectie, nu stiu cand a fost schimbat si ma gandeam ca poate isi pierde din proprietati si trebuie si el schimbat.am masina de 2 ani si ceva, vw sharan si nu l-am schimbat niciodata.

| darrio2007 a răspuns (pentru EddiWeed):

Doar de doi ani? Daca ai luat-o de noua mai merge inca 3-4 ani fara schimbare.Eu o am de 5 ani si nu am schimbat decat uleiul de la motor. Sper ca te-am ajutat.Bafta.

| EddiWeed explică (pentru darrio2007):

Nu nu e noua.e din 96 dar eu o am de 2 ani si ceva

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu se schimba niciodata, doar se completeaza plinul intre valorile stabilite pe indicatorul recipientului al acestuia.

| darrio2007 a răspuns:

Servodirectie sau servofrana? Ce masina ai?

| 0rlando a răspuns:

De obicei se schimbă când devine negru și gros.
Scoți scoți furtunul care intră în casetă pentru a permite scurgerea, pornești motorul cu mașina ridicată și iei maxim stânga-dreapta de volan ca să se scurgă tot uleiul. Pui o tură de ulei ca să se spele instalație apoi pui furtunul la loc.
Umpli borcanul cu ulei, pornești motorul și iei stânga-dreapta maxim de mai multe ori și completezi de fiecare dată când scade nivelul, până când nu mai scade deloc.
O să facă un zgomot ciudat până elimină aerul dar cam în 10 minute termini toată treaba.

| AgathaRo a răspuns:

Cam asa se schimba uleiul de servo, altii nu stiu ca trebuie schimbat si tot functioneaza masina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se spune ca nu se schimba niciodata ca si cel de cutie, dar nu este adevarat. In timp isi pierde din proprietati si incepe sa corodeze garniturile si supapele. Tioate uleiurile si consumabilele auto se spune ca sunt garantate 2 ani. Eu personal la 3 ani schimb antigelul, la 4 ani uleiul de cutie si servodirectie, precum si lichidul de frana.
Oficial, daca mergi putin, te pot tine multi ani, de genul 6-8 ani, DAR cand vor incepe sa se manifeste problemele scoti din buzunar inzecit. Cauta de curiozitate cat costa o caseta de directie cu servo pentru masina ta. ( peste 20 de milioane ) Si asta de ce? Pentru 20-30 ron?

| EddiWeed explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri

| Adrianbistry a răspuns:

Cand nu mai este.si trebuie completat nu schimbat.adevarat. rar dar trebuie.