| Vali215 a întrebat:

Salut! Care mașina e mai bună (fiabilă, rezistentă etc.): Golf 5 1.6, Golf 5 1.9, Skoda Octavia 2 1.9, Volskwagen Passat 1.9, Ford Focus Facelift.

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ford Focus facelift 1.6 TDCI 90cp fara DPF. Dar sa nu pui ulei "original" Ford, ca de acolo incep problemele.
Golf 5 1.6 e "meh", nu impresioneaza cu nimic si rugineste, la fel ca Octavia 2.
Motoarele 1.9 TDI PD 105cp sunt niste tractorase lenese, iar fiabilitatea nu e extraordinara la ele. Nu merita.
La Passat b6 sunt multe probleme 'minore' dar care iti strica ziua/saptamana foarte usor. Una dintre ele este frana de mana electrica, la 5 apasari, castigi o surpriza neplacuta. In zilele norocoase, surpriza e doar o eroare + nefunctionarea acesteia pe o roata.
In zilele normale, surpriza e la plecare, cand vrei sa eliberezi frana, dar etrierul ramane blocat.
Focus 2008-2012 nu e nici el vreo stralucire a industriei auto, dar are motoare diesel superioare celor de la VAG, iar suspensia e cea mai buna pe care am condus-o pana acum (si am condus cam tot ce poti vedea pe strazile Romanesti).
Poti sa te uiti si la Opeluri, Astra H de exemplu are absolut toate motorizarile reusite, de la 1.3 cdti si 1.4 16V pana la 2.0T
Caroseria de la Astra H nu are probleme cu rugina, in timp ce modelele mentionate de tine, au toate. Piesele sunt foarte ieftine. Daca iei Astra H 1.9 CDTI versiunea de 150cp, iti garantez ca dpdv al fiabilitatii e ireprosabil, fata de variantele puse de tine.

| relian a răspuns:

Din cele aratate de tine Passat este mai buna, bine asta daca nu este uzata rau de altii si sa iti manince zilele.

| RxTx a răspuns:

Tico am avut firma in Elveția si am făcut 60 de drumuri între republica Moldova si Geneva
3000Km dus 3000Km întors
Cu un consum de 3, 2 litri la suta de Km
La ce alta masina costa motorul 900 lei
La ce alta masina costa parbrizul luneta bara aripa far orice vrei doar 100 lei bucata
La ce orice alta masina repari orice la ea la 200 lei director cu planetara si pivot si manopera
Saboți 60 lei
Rulmenți spate 60 lei bucata
În ce alta masina poți sa bagi o masina de spălat
In ce alta masina poți sa bagi o scara de 3.metri
In ce alta masina încape un frigider
Am carat cu tico 750Kg lemne de o dată?

| MihalacheTutunaru a răspuns:

Salutare tinere,
Eu am mers toata viata cu o Dacia 1310. Nu mult dupa aceea, am cumparat o Solenza de la vecinul meu. Fiul meu conduce un Volkswagen Passat, de care spune ca e foarte multumit. Ma mai duce si pe mine pana la cumparaturi cu ea, ca eu sunt batran si nu ma mai tin picioarele. Este foarte frumoasa masina, dar nu mai intelegi nimic de atatea ecrane si butoane. Scaunele sunt foarte confortabile. Mie imi place, dar nu se va compara niciodata cu Solenza mea!
Cu drag,
Mihalache Tutunaru

| Vali215 explică (pentru MihalacheTutunaru):

Mulțumesc pentru răspuns! big grin