| sskrillex96 a întrebat:

Salut. Caut sa sudez o conducta de aluminiu clima la un Audi a4 b6. Undeva in județul Tulcea sau Constanța. Are o gaura de vreo 3mm, conducta se poate demonta de pe masina si se poate lucra usor. O recomadare imi poate spune cineva?

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

:)) vai de noi, daca am ajuns in halu asta sa sudam comnducte la masina.
Mai mult te costa sa o sudezi undeva decat daca mergi la dezmembrari si cumperi de acolo alta, ori daca cumperi si noua :))

Normal ca dai conducta jos sa o sudezi, nu doara ca ar fi mai usor, dar sa nu ramaina bilute sau ce se formeaza la sudura si apoi sa intre in compresor, sa mai strici si compresorul dupa.

In sf fiecare cu cel doare :)) daca tu crezi ca iesi mai ieftin sa sudezi, atunci sudeaza.
Dar trebuie sa cauti sudori de astia ce stiu a suda aluminiu.Ori daca vrei tu sa sudezi, atunci intra pe net, pe ebay, sau amazon si cauta electrozi de sudat aluminiu, sudeaza cu aia si un copil.

Nuti trebuie aparat de sudura, absolut nimic, poate o lampa de gaz cit sa incalzesti usor acolo conducta.
Electrozii aia is speciali facuti, cum am spus ii tii in mina si sudezi orice aluminiu vrei tu, de orice grosime, chiar si canuri de alea de sucuri, alea dozele de sucuri, le poti suda cu acesti electrozi.

Cauta pe Youtube " how to weld aluminum" vezi ce apare, vezi video ce fel sudeaza aia, sa vezi si femei care sudeaza, este cel mai usor de sudat.

https://www.youtube.com/watch?v=QLAjeSa6CqI

Răspuns utilizator avertizat
| dan6783 a răspuns:

De obicei se gauresc in fata unde se freaca de un suport de tabla, costa 150 de lei la dezmembrari, mai cauta.Se pot si suda f usor dar trebuie degresata la interior sin cauza uleiului care a circulat prin ea.Trebuie spalata f bine cu degresant atat la interior cat si la exterior si cautat un sudor care sudeaza aliminiu. Daca nu este degresata bine face pori si pierde in timp.