| Andrei3133 a întrebat:

Salut.
Ce acte sunt necesare ca să circuli legal cu un scuter?
Caut un scuter la mâna a doua și toti vânzătorii spun ca nu ai nevoie de fiscal.Asa este?
Cum se înscrie la primărie, dacă este necesar?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, trebuie sa-i faci ITP (inspectia tehnica periodica), ti-am spus si in primul raspuns.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent certificatul de atestare fiscala a vanzatorului a fost inlocuit cu inregistrarea la compartimentul de impozite si taxe a cumparatorului si cu acesta il inscrii la primarie, bineinteles si cu celelalte acte (contract de v.-c., ITP si RCA).

| Andrei3133 explică (pentru Ioandelasal):

Salut, scuterul pe care vreau sa l iau este înmatriculat pe Italia și are doar factura și un document, "CARTE DE CIRCULAZIONE". Sunt suficiente pentru înregistrarea la impozite și taxe? Trebuie sa i fac RARul sau ceva?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andrei3133):

Da, trebuie sa-i faci ITP (inspectia tehnica periodica), ti-am spus si in primul raspuns.