| maphiotul a întrebat:

Salut
Ce instalatie gpl pentru auto recomandati intre landi renzo si tomasetto?
Doar raspunsurile argumentate si strict la subiect sunt luate in considerare,care nu sunteti de acord si veniti cu alte recomandari/sfaturi aveți pe loc,, ignoră utilizator"
Mersi pentru întelegere.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Eu am avut o instalatie DT GAS de care am fost foarte multumit, dar din pacate producatorul nu mai exista. In 7-8 ani am schimbat o membrana la vaporizator si am facut vreo 10 recalibrari.
Acum am un Tomasetto STAG 200 GoFast, la care schimb senzorul MAP la 6 luni - 1 an. E drept ca doar de doua ori l-am schimbat pe banii mei (pierdusem garantia la instalatie din cauza ca imi fac singur reviziile), acum mi-l tot schimba pe garantia piesei, dar parca m-am saturat sa fiu abonat la service.
La vreo 4 ani a cazut un injector si a trebuit sa schimb toata rampa, desi eu cred ca se putea curata, dar mecanicii nu vor sa faca asta, asa ca am acceptat sa le schimbe. In rest nu am avut alt stres, recalibrari ii mai fac din cand in cand de plictiseala, dar acel senzor MAP ma face ca pe urmatoarea masina sa nu mai pun Tomasetto.

| maphiotul explică (pentru regis):

Hmm....am inteles.
Mersi

| InsaneZor00 a răspuns:

Eu nu știu să-ți dau un răspuns foarte argumentat pentru că nu am folosit, dar am auzit la niște persoane cunoscătoare că instalația de la Tomasetto e cea mai bună.

| Flo193 a răspuns:

Salutare,am instalație Gpl tomasetto montata pe mașină de 6 ani, nici o problema până acum.
Sunt foarte mulțumit.
Am făcut în jur de 80k \km cu ea fără probleme.

| maphiotul explică (pentru Flo193):

Multumesc pentru raspuns.
Ma bucur sa aud asta, cel mai probabil a fost asa fiabila si pentru ca ai intretinut-o cum trebuie pentru ca conteaza...
Conteaza si sa fie facute service-urile la timp, conteaza si de la care peco alimentezi.