| laurenttt a întrebat:

Salut, ce trebuie sa fac in intersectia asta daca vreau sa merg inainte sau la stanga, din ce parte trebuie sa acord prioritate?

Stiu doar ca daca vreau sa fac la dreapta, am prioritate.

Uitati si despre ce intersectie vorbesc: http://www.imagebam.com/image/14f68a266179165

27 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Din moment ce e drum prioritar, cel din stanga are cedeaza trecerea, deci ai prioritate si inainte la fel.

| Braunion a răspuns (pentru viotedy):

Daca vrea sa faca stanga, celor care vin din fata, de pe contrasens, nu trebuie sa le dea prioritate? Sau intra ca bou in ei? Ca si aia vin tot pe drum prioritar. Habar n-ai nimic.

| viotedy a răspuns (pentru Braunion):

Vai vai vai cata stiinta.de aia sant atatea accidente ca toti se cred experti.ii la mintea cocosului ca le da prioritate celor din fata ca n-o sa se catapulteze peste...

| AgathaRo a răspuns (pentru Braunion):

Nu stiu cine te-a invatat soferie, dar permisul sunt ferm convins ca l-ai obtinut la Arges. Uite un exemplu la ceea ce zici tu acolo. http://www.legislatiarutiera.ro/Legislatie/Intersectii_58.jpg Ce dumnezeu nu faci diferenta intre un drum cu prioritatea de dreapta?
Traiasca judetul Arges si capsuniile pe timp de iarna.

| Angel0 a răspuns (pentru AgathaRo):

Braunion a dat raspunsul corect si complet.
Tu si cu viotedy ati omis acordarea prioritatii pentru cei care vin din fata, in cazul in care virezi stanga, chiar daca este la mintea cocosului.

| Braunion a răspuns (pentru AgathaRo):

Unde am zis eu ca nu trebuie acordata prioritate de dreapta?

| AgathaRo a răspuns (pentru Angel0):

Http://www.imagebam.com/image/b65c64266281309
Pe scurt : 1 are prioritate indiferent ca ploua sau ninge. 2, acorda prioritate in cazul in care se afla un vehicul pe 1.
2 Daca vireaza la stanga acorda prioritate numai la 1. Cum spuneti voi ca trebuie sa acorde prioritate la 1 si 4 va inselati. Alte intrebari?
Intersectia este B-dul Luptatoriilor cu Natatiei.

| Angel0 a răspuns (pentru AgathaRo):

Mai invata.

| verdenpom a răspuns (pentru Angel0):

Eu zic sa mai inveti tu. Ordinea de trecere in intersectia asta e asa : 1, 2, 3, 4. Cum poti sa spui ca daca 2 face stanga trebuie sa cedeze lui 4 daca 2 este pe drumul cu PRIORITATE si 4 este pe drumul FARA prioritate. Tu chiar crezi ca astia au pus degeaba semnul ala sa se vada clar drumul cu prioritate?

| Braunion a răspuns (pentru verdenpom):

Oameni buni, atat 2 cat si 4 circula pe acelasi drum... Amandoi au prioritate. Nu s-a inventat pana acu prioritate absoluta doar pentru un singur sens (cu exceptia cazului cand drumul se ingusteaza si lucru acesta este marcat printr-un semn specific numit prioritate pentru circulatia din sens invers sau daca 4 avea triunghiul cedeaza trecerea, si n-are din cate vad.)
Daca 2 vrea sa faca stanga, trebuie sa-i acorde prioritate lui 4 care circula PE ACELASI DRUM CU REGIM PRIORITAR.

In plus, daca va holbati cu atentie la indicatorul de dedesubtul rombului galben, veti vedea exact care este drumul prioritar si care NU.
Imi vine sa ma iau cu mainile de cap cand vad ce idiotenii debitati. Voi n-ati invatat la scoala de soferi ca, in momentul in care schimbati directia de mers trebuie sa acordati prioritate vehiculelor care circula din sens opus? Pana si cand treci pe verde e asa...

| Angel0 a răspuns (pentru verdenpom):

Ti-ai facut alt cont AgathaRo?
Exista putine persoane care se blocheaza mental ca tine intr-o intersectie simpla.

| Braunion a răspuns (pentru Angel0):

AgathaRo si verdenpom au facut scoala de soferi cu femeia de servici.
Mai mult, verdenpom sustine tampenia suprema si anume ca 2 si 4 circula pe drumuri diferite laughing Spre cultura lui generala informeaza-l ca atat 2 cat si 4 circula pe b-dul luptatorilor, 4 nu vine de pe alt drum.

| Angel0 a răspuns (pentru Braunion):

Sper sa nu ma intalnesc pe strada cu asemenea specimene.

| AgathaRo a răspuns (pentru Angel0):

Numai o persoana suferinda poate crede ca mi-am facut alt cont sa sustin ceea ce-i corect.

| AgathaRo a răspuns (pentru Braunion):

Asa este, la 60.000 km in 12 luni (1 an) in trafic am intalnit civilizatie, trafic intens. Incidente in trafic 0. Nu ma bate o intersectie ca pe voi capsunariilor.

| Braunion a răspuns (pentru AgathaRo):

1) Nu poti face 60.000 km/an in trafc decat ca taximetrist, poate nici asa, ar insemna sa mergi aproape 200 km/zi in oras. (deci mai taie din ele da-le reaq)
2) 60.000 km nu inseamna nimic, daca ziceai 600.000 mai ziceam. Experienta se obtine dupa ce ai depasit 100.000 km (adica cam dublu decat pretinzi tu ca ai) iar sofer esti dupa 1000.000 km.
Faptul ca nu recunosti nici in ruptul capului ca ai gresit ma face sa-mi dau seama ce fel de caracter esti.

| verdenpom a răspuns (pentru Braunion):

Chiar tu ai spus ca daca ne holbam mai bine la indicatorul de sub rombul galben o sa vedem care e drumul cu prioritate si care NU. Mai uita-te odata te rog si spune unde vezi tu ca 4 e drum cu prioritate. Acolo la 4 se vede pe stalp un triunghi(cedeaza trecerea) si sub el iti arata ca 1 si 2 vin de pe drumul cu prioritate si trebuie sa ii lasi sa treaca in orice directie. Ba mai mult, trebuie sa lase si pe 3 pentru ca ii vine din dreapta si amandoi sunt pe drumuri FARA prioritate. Ziceai si ceva de semafoare: Da, daca era o intersectie semaforizata era ALTCEVA. Atunci se facea cum ai zis si tu. Acum esti lamurit? Asta e, se mai intampla sa gresim dar nu imi place sa vad oamenii ca o tin pe a lor chiar daca gresesc...PS: AgathaRo poate sa faca 60. 000km/an fara sa fie taximetrist. Se pot face usor km astia daca faci naveta in fiecare zi sau sofer de duba...etc

| Braunion a răspuns (pentru verdenpom):

Pai e acelasi drum ce nu pricepi? E tot luptatorilor? Unde ai mai vazut tu prioritate doar intr-un singur sens? Unde mai punem ca drumul e prioritar doar la dreapta, nu si in fata (vezi clar sub rombu ala)
Nu e niciun cedeaza trecerea la 4, nu e niciun semn. Uita-te pe guagal maps daca nu ma crezi.
Am explicat de 1000 de ori, daca nu vrei sa intelegi condu cum stii si lasa-ma.

| Angel0 a răspuns (pentru AgathaRo):

Este imposibil sa mai existe cineva care sa sustina asemenea tampenie.
6000km cu bicicleta?
Glumesti desigur.
rolling on the floor

| Braunion a răspuns (pentru Angel0):

Nu 6000, 60.000 laughing

Doar in curierat si taximetrie am mai vazut asemenea performante. Niciun sofer normal nu are cum sa parcurca asa multi km intr-un an decat daca face zilnic naveta Bucuresti-Alexandria...

| Braunion a răspuns (pentru verdenpom):

Pai daca nu este taximetrist cine naiba ii plateste atata benzina si motorina...
Sa facem un mic calcul. Presupunem ca are Diesel si cu un plin de 50 litrii face in medie 1000 km. Asta inseamna 60 de plinuri pe an. Un plin costa 300 RON.
Aplicand regula de trei simpla observam ca 60 de plinuri costa 18000 RON, adica cca 4000 Eur. Asta in cel mai fericit caz.
Care nebun scoate atatia bani din buzunar ca sa faca naveta, pai nu stiu daca isi acopera nici macar salariul.
Nicio firma nu acopera asa ceva pentru masina personala, poate doar daca este vreo directoare la Microsoft, Toyota, Samsung sau alte firme internationale uriase (caz in care nu avea timp de TPU, pentru ca aia muncesc zi lumina). Si directorii nu merg cu o masina care sa consume 5% ci 10% mixt, ca n-ai sa vezi nici macar un Passat care sa consume mai putin. Nu mai vorbesc de Mercedes, Audi si BMW. (deci se dubleaza suma si ajungem la 8000 de Eur)

| AgathaRo a răspuns (pentru Braunion):

Pai e acelasi drum ce nu pricepi? E tot luptatorilor? Unde ai mai vazut tu prioritate doar intr-un singur sens? Unde mai punem ca drumul e prioritar doar la dreapta, nu si in fata (vezi clar sub rombu ala)
Nu e niciun cedeaza trecerea la 4, nu e niciun semn. Uita-te pe guagal maps daca nu ma crezi.
Am explicat de 1000 de ori, daca nu vrei sa intelegi condu cum stii si lasa-ma.
Uite-te mai atent la 4, exista 3 indicatoare pe stalp. Faci omul prost pe fata spundand ca nu exista nici un indicator de cedeaza la 4, dar primul indicator de sus in jos e in forma de triunghi ce reprezinta? Atentie copii sau...
2 Stiu cati km am facut cu masina si putin ma intereseaza de parerea ta, eu de fapt nu trebuie sa iti dovedesc eu tie nimic legat de experienta mea in trafic. Daca te bate o intersectie atunci e de vina cel care ti-a dat verde la permis (in cazul in care detii privilegiul de a conduce )

| Angel0 a răspuns (pentru Braunion):

Batman! Batman! rolling on the floor

| Braunion a răspuns (pentru Angel0):

E incorigibila laughing

| viotedy a răspuns:

A...trebuie sa acorzi prioritate doar daca vine unul din dreapta in cazul de fata.

| AgathaRo a răspuns:

Esti pe un drum prioritar, esti cel de al 2-lea care intra in intersectie. Deci daca e un vehicul pe strada din partea dreapta el va intra primul in intersectie indiferent de directia care se duce ea.

| Braunion a răspuns:

Ai obligatia sa acorzi prioritate de dreapta daca vrei sa mergi inainte si trebuie sa acorzi prioritate celor care vin din fata (plus prioritate de dreapta) daca faci stanga (pentru ca schimbi directia de mers)

Sunt surprins cati indivizi habar n-au regulamentul dar se dau mari experti.