| RB26DETT a întrebat:

Salut, cineva mi-a dezumflat o roata si am dat sa plec cu masina, am scos masina din parcare si cand sa dau cu fata am observat ca trage dreapta, n-am facut 10 metri pe pana, totusi as dori sa stiu cat de mult a fost afectata anvelopa la treaba asta? Tin sa precizez ca merg des pe autostrada.
Masina are 1350 kg, jante de tabla, 195 55 r15.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Daca ai parcurs doar 10 m, nu ar trebui ca anvelopa sa fie afectata. Mai grav e daca nu a fost doar dezumflata, ci înțepata pe lateral, așa ai toate șansele sa nu o mai poți utiliza decât cu camera.

4 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Oricum trebuie sa treci pe la vulcanizare sa vezi pe unde sufla si o sa evalueze ei situatia.

| RB26DETT explică (pentru xerxes1):

Citeste din nou intrebarea, nu-s nebun cand zic ca mi-a dezumflat cineva roata, banuiesc ca un capacel de ventil nu-l apuca asa dintr-odata sa plece si sa ia si supapa cu el...

| xerxes1 a răspuns (pentru RB26DETT):

Reciteste si raspunsul meu.
Oricum trebuie sa treci pe la vulcanizare indiferent ce raspunsuri auzi.

| Apollo007 a răspuns:

Te duci cu ea la vulcanizare, o dau jos si se uita la ea. Nu cred sa fie foarte afectata din moment ce nu ai mers mult cu ea. Totusi la vulcanizare se vede cel mai bine