| Whipperx1 a întrebat:

Cum spal corect masina la spalatoria cu jetoane? Care sunt pasii care ar trebui urmați?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dai cu spuma, dai cu apa si pleci

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. dai cu spuma activa
2. clatesti cu jet de apa cu presiune
3. aplici ceara lichida
4. clatesti ceara cu jet, dar de la distanta mai mare, nu de aproape (ca sa mai si ramana ceva).
Toate etapele se incep din acelasi punct, de exemplu din lateralul masinii: dai cupola, dai laterala respectiva, apoi faci o tura pe langa masina intr-o directie, faci spatele masinii, cealalta laterala, parbrizul si partea din fata.
La clatire iti recomand sa faci cate un element pe rand, de sus in jos. Incepi de sus (cupola, parbriz, capota), pentru ca spuma si murdaria vor curge peste celelalte elemente.
Sa nu uiti de oglinzi, trebuie sa dai si pe ele spuma, apoi clatire.
PS: pasii 3 si 4 sunt optionali, nu e obligatoriu sa dai ceara, dar daca dai, e obligatoriu sa o clatesti.