| sabin89 a întrebat:

"Pasii care trebuiesc urmati" sau "Pasii care trebuie urmati"?

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Scuza-ma, am gresit mai sus. De fapt era impersonal(prin conţinut) si unipersonal (prin formă). Adica impersonal prin continutul sau, in sensul ca "a trebui" are in majoritatea cazurilor o conotatie impersonala.
Trebuie sa merg la scoala. (trebuie ca stituatie, ca necesitate). Nu se poate spune "Trebuiesc sa merg la scoala". Continutul se refera la aspectul intrinsec al verbului.
Iar forma, este "exteriorizarea", cum s-ar spune. Si verbul este unipersonal prin forma, la persoana a treia plural.

14 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Pasii care trebuie urmati - este corect.

| valentingb a răspuns:

Într-adevăr, DEX semnalează prezenţa lui "trebuiesc", chiar dacă are menţiunea "rar".
Totuşi, DOOM2 este dicţionarul normativ, deci cel ce înglobează formele corecte în prezent, iar acesta nu îl menţionează pe
"trebuiesc".
trebuí (a ~) vb., ind. prez. 3 sg. trébuie, imperf. 3 sg. trebuiá, 3 pl. trebuiáu, viit. 3 pl. vor trebuí; conj. prez. 3 să trebuiáscă.
Sursa: www.scri.ro
Ca o contributie personala, am sa adaug ca "trebuiesc "era folosit in urma cu 50 de ani si mai mult, Caragiale de exemplu a trait in acele vremuri, se poate observa din inscrisurile lui. Dar limba evolueaza mereu, iar acum "sc" a fost uitat. Peste vremuri, poate va aparea din nou.

| raluk27 a răspuns:

Pasii care trebuie urmati.
Stiam ca verbul "a trebui" este impersonal in forma si unipersonal in continut.

| sabin89 explică (pentru raluk27):

Nu cred ca este intotdeauna impersonal. In exemplul: "Cartile astea imi trebuie" pare a fi personal. Cum zici?

| raluk27 a răspuns (pentru sabin89):

Pai tocmai ca forma este impersonala.
Cartile acestea imi trebuie. Deci e un "trebuie" impersonal, chiar daca exista un subiect, si anume "cartile". Daca spuneam "trebuiesc" era personal.

| sabin89 explică (pentru raluk27):

Cum e corect: "Cartile astea imi trebuiau" sau "imi trebuia"?

| raluk27 a răspuns (pentru sabin89):

Cartile imi trebuiau.
Verbul "a trebui" este unipersonal la pers. a 3-a sg. și pl.

| sabin89 explică (pentru raluk27):

Cred ca trebuie sa recunosc ca e cam ciudat verbul asta "a trebui".
Cine e fata de sub sapca?

| raluk27 a răspuns (pentru sabin89):

laughing Nu stiu, desi recunosc ca seamana putin cu mine

| sabin89 explică (pentru raluk27):

Ce intelegi prin "forma" si ce intelegi prin "continut"?

| sabin89 explică (pentru raluk27):

Ms.
Cred ca mai usor raspund la o intrebare existentiala decat la una legata de conjugarea lui "trebuie".

| raluk27 a răspuns (pentru sabin89):

Scuza-ma, am gresit mai sus. De fapt era impersonal(prin conţinut) si unipersonal (prin formă). Adica impersonal prin continutul sau, in sensul ca "a trebui" are in majoritatea cazurilor o conotatie impersonala.
Trebuie sa merg la scoala. (trebuie ca stituatie, ca necesitate). Nu se poate spune "Trebuiesc sa merg la scoala". Continutul se refera la aspectul intrinsec al verbului.
Iar forma, este "exteriorizarea", cum s-ar spune. Si verbul este unipersonal prin forma, la persoana a treia plural.

| SimonaCristina a răspuns:

Trebuie...

| Bogdan4688 a răspuns:

A 2 varianta este corecta din punct de vedere gramatical.

| Fanel_Marincea_1967 a răspuns:

Pasii care trebuie urmati