| IonutCristiannn a întrebat:

De cati W(RMS), dB este nevoie la o masina in total (4 boxe, 2 pe usile din fata + doua in spate la luneta) sa se auda muzica undeva la 30 de metri departare de masina cu toate geamurile si usile inchise cu volumul pe la 20 - 25? Vreau sa stiu pentru ca nu prea ma pricep la boxe si imi doresc sa-mi cumpar 4 boxe + un subwoofer. Dar nu punem subwooferul la socoteala aici, doar cele 4 boxe.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E de prost gust ce vrei tu. Muzica o faci pentru tine, sa se auda in masina, nu sa-i deranjezi pe ceilalti.
Ca idee, eu la gratare foloseam 4 sateliti de doar 5W, scosi pe capota, si se auzea mai frumos decat o combina pe baterii, de exemplu. Nu-ti face aluzii, nu faceam asta in popasuri pe marginea drumului ca cocalarii, ci in zone in care eram doar noi.
Cu subwooferul pornit, in masina, dat pe volum mic, sub 10%, cand intram intre blocuri seara, un vecin de la etajul 2, cam la 20m de alee, imi spunea ca simtea bass-ul in casa, cu geamul (termopan) inchis. Iar in masina se auzea incet, ca vorbeam cu el la telefon.

4 răspunsuri:
| IonutCristiannn explică:

Cum ar suna 4 boxe ca asea pe masina?
http://www.compari.ro/boxe-auto-c3618/pioneer/ts-w259d4-p45938814/

Vreau o parere despre ele.

| ombladon a răspuns (pentru IonutCristiannn):

Vrei sa bagi subwooferele alea in portiere? laughing

| CosminALX a răspuns (pentru ombladon):

rolling on the floor)))) Orice e posibil (poate nu stie ca are 25cm diametru)

| ombladon a răspuns (pentru CosminALX):

Cu diametru nu i problema, ca mai tai din tabla, dar fara inele distantiere, cred ca iese magnetul prin portiera in afara masinii. laughing