| Catana_Alex_1998 a întrebat:

De ce sunt ieftine masinile Ford Focus?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Au preturi corecte, nu mici.
Sunt ceva probleme cu rugina la Focus 1 si 2, iar la Focus 2, motoarele 1.6 TDCI sunt de la Peugeot, destul de sensibile, unii nu le considera fiabile (eu am prieteni foarte multumiti de ele).
In rest, ti se par mici preturile pentru ca Volkswagen, Skoda si Seat sunt supraevaluate pe piata.
Exemplul clar e Golf 4, e mai nasol decat Focus 1 ca masina, si inca se vand pe 2000-3000e in targ, aduse din Germania cu multi km la bord, polishate si dati km inapoi. Un Focus 1.8 diesel in targ e 2000e full, pe cand un Golf 4 1.9 TDI cu aceleasi dotari bate spre 3000e, desi n-are nimic in plus, iar ca masini sunt comparabile, ba chiar Focusul e mai spatios, confortabil si stabil.
Nu zic din auzite, merg cu Golf 4 si Focus 1 mai des decat cu masina mea.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine ti a zis ca sunt ieftine? sunt in aceeasi gama de preturi ca si concurenta

| OldSoul a răspuns:

Sunt mai mult masini de oras, majoritatea find echipate cu moatoare mici, si adesea piesele se strica mai rapid fata de ceilalti producatori.

| Iuliancik77 a răspuns:

Deoarece piesele auto sun ieftine
funda?

| Andrey12 a răspuns:

Sunt slabute

| MyloveisJamaica a răspuns:

Pentru ca Ford nu este o marca premium, si majoritatea au motor de 1.6 (90, 105 HP). si inca un aspect! cand iti iei o masina, de preferabil iti iei una pe diesel, motor 1.9 sau 2.0 tdi, cu 143 sau 180 HP (HP=horse power/ cai putere). sa te poti baza pe ea intr-o depasire sau intr.o situatie mai speciala. sper ca m.am facut inteles! funda?

| Chround a răspuns:

Acuma depinde si de Marca & Model, da este adevarat ca poti gasi diferite masini foarte ieftine mai ales in Germania. Parerea mea Ford-urile sunt decente, au un consum bun, piese ieftine si mai pe scurt e o masina bunicia pentru un ROMAN care ia minimu pe economie.