| CristiB93 a întrebat:

Salut, Pentru cei ce se pricep la masini : Ce parere aveti de masinile Ford Focus, sunt bune, merita sa le cumperi?

Răspuns Câştigător
| kurinkita a răspuns:

Imi place cum atotnestiutorii in automotive isi baga nasul si spun ca Fordurile nu sunt bune. Gelozia asta cand le este facut de ras supraevaluatele acelea de Opeluri si VW-uri.

Ford Focus, pe langa ca e cea mai bine vanduta masina din categoria Hatchback (una din cele mai bine vandute si fiabile masina la momentul acesta mai exact), e net superioara concurentei. Ford, in general, produce masini foarte bune. Mondeo de exemplu e cea mai buna masina din clasa Premiun (clasa aia unde Passat e la coada, A4 nu departe, Opel plange pe ultimele locuri si ea si seria 3xx plange pe locul 4-5).
Si tot asa sa continuu batjocora fata de "marile marci de la noi si o batjocora in restul Europei", Focusul e una din cele mai agile masine pe un circuit. Se tine in curbe aproape la fel de bine ca un supercar, ceva ce masinile mai sus mentionate nu reusesc sa faca nici in cele mai umede vise ale lor.
Deci da, merita sa o cumperi, mai ales ca contrar altora, si Focusurile Europene sunt produse in Germania, Belgia si Olanda.
Si cat despre piese, contrar metodei Tractoristului, nu, Ford nu pune piese de alte marci, ca da, are piese pe ea marca Continental, Hella, Emmerson, Yazaki, care daca ai sti ceva din industria automotive ai sti ca produc o gama larga de piese pentru marile corporatii auto ai fi stiu despre ce ai vorbi.

| CristiB93 explică (pentru kurinkita):

Chiar ma bucur ca mi-ai raspuns, eu nu ma pricep la masini, asta ar fi prima mea masina, recent am luat permisul si na as vrea sa stiu cate ceva despre masini. Fordul acesta mi-a fost recomandat de cineva si na mai voiam cateva pareri, dar daca zici ca e buna, o sa o cumpar, mersi mult happy

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca nu e o vechitura din anii 90 poti spune ca e masina buna.

| CristiB93 explică (pentru mgtow):

Este din 2000

| mgtow a răspuns (pentru CristiB93):

E buna.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fordul este o marca fiabila in general, focusul este un model bine vandut, exista piese de schimb, sevice uri destule. Conteaza insa cel mai mult cum arata masina daca o cumperi sh decat marca

| pietrean a răspuns:

Da,eu am FORD FOCUS, pe motorina, luat la mana a doua, in 2005, de la o firma din Bistrita Nasaud.Suntem multumiti de masina,de mers cu ea, mai putin, o data/luna, dus-intors Bucuresti, de doua ori/an, dus-intors la bulgari.

| Axys a răspuns:

Sa imi place intrebarea eu am ford focus

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Nu. Ford este o marca care pune piese de pe la toate celelalte marci. Adevaratele Forduri sunt camionetele alea facute in SUA. Doar pretul nesimtit e de capu lui.

| sufletdeing3r a răspuns:

Dupa parerea mea masinile Ford nu sunt de calitate, sunt facute de mantuiala si nici nu arata bine, mai ales la interior. Daca vrei masina buna si de calitate atunci alegi una nemteasca: Opel, Wolksvagen, Audi, BMW, Mercedes.