| vladchifor a întrebat:

Salut, detin un Vw Passat din 2007, 4motion, motor 2.0 TDI 140 CAI, cod motor BMP. Seara asta am iesit cu masina, la plecarea din parcare, a fost o plecare mai rapida sa pun asa, intrucat motorul era undeva la 4000 ture, pentru ca am un condus mai sportiv dar nu am avut probleme pana acum. Cand sa schimb in treapta a 2 parca ceva i-a taiat demarajul instant masinii, s-a oprit motorul, sentimentul a fost unul de genul: Cand dai din treapta a 4 in treapta 1 de viteza, adica un Tampon in motor. Tin sa precisez ca observ anomalie la acceleratie in treapta 1, adica la plecare pana la 2000 ture nu trage asa bine, iar cand trec de 4500 parca moare, in celelalte trepte merge normal. Pareri?

4 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Nu mai merge in halul asta daca motorul e rece. Cand se incalzeste la 90 grade poti sa ii dai talpa.

| Goete a răspuns:

Daca faci asta cu motorul rece, poti sa ii scrii testamentul masinii, mai ales ca e si veche.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De acord cu ce spune Goete si Denys05 si vreau sa mai adaug, 140 CP diesel si sportiv nu are ce cauta in niciun caz in fraza asta.

ar fi de verificat multe dar sunt prea putine informatii, ia la rand turbina, egr, furtun vacuum.

| vladchifor explică (pentru anonim_4396):

Motorul era cald, am verificat azi cu un tester, am o problema la un cilindru, egr era in proportie de 80% infundat. Am dat si o regenerare la filtru, oricum se pare ca si-a revenit, cel mai probabil, din neatentie, am plecat in treapta a 3, nu stiu sigur, oricum, multumesc.