| CristianNorbert a întrebat:

Salut, doresc sa pun pe masina inca o baterie sa am la o bricheta separata de 24v, alternatorul e de 12v, intrebarea mea, cum trebuie sa le leg sa incarce cele 2 baterii si sa am si 24v? Daca imi aratati pe un desen as intelege ☺️

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

O baterie in plus doar pentru o brichetă? Si de 24v la alternator de 12V? Crezi ca merită efortul?

| CristianNorbert explică (pentru darrio2007):

Pentru mine conteaza ce pun in bricheta de 24v, nu de alta, si da, merita.

| darrio2007 a răspuns (pentru CristianNorbert):

Ce pui in ea? Intreb de curiozitate.

| CristianNorbert explică (pentru darrio2007):

Vreau sa incarc laptop pe drum, sa bag un pistol de lipit, sa incarc bateriile la autofiletanta si etc etc. consumatori mici

| darrio2007 a răspuns (pentru CristianNorbert):

Scuză-mă, masină de spalat iti mai trebuie. Dar este problema ta.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este mai complicat. Iti trebuie o schema electronica complicata. Nu inteleg de ce-ti trebuie 24 volti daca brichetele sunt, in general, pe 12 V!? Oricum nu incerca tu asta. Vei reusi sa dai foc la masina. Trebuie un electronist. Poate un electrician auto care s-ar pricepe si la electronica ar mai fi o sansa, dar nu cred!

| mihai69 a răspuns:

Nu așa obții simplu 24V.
Pune un convertor DC-DC și te-ai scos.

| CristianNorbert explică (pentru mihai69):

Pai la magazin mi s-a zis sa nu pun invertorul pe ea.

| mihai69 a răspuns (pentru CristianNorbert):

Ce magazin, și ce calificare avea cel cu care ai vorbit?

| relian a răspuns:

Sa ai 24 v legi bateriile in serie, o sa ai la masina 12 v si la bricheta ce spui 24 v.

Problema ramane cum legi alternatorul sa incarce ambele baterii.
Cauta si tu pe Youtube si vezi ce zic aia.

Asa sa ai curent este simplu, cum am zis legi in serie.

Bateria 1 legi un cablu la borna pozitiva si duci la Bteria 2 la borna negativa.

Legi cablu la Bateria 1 borna negativa si duci la bricheta
Alta cablu la Bateria 2 borna pozitiva si duci la bricheta

O sa ai la bricheta 24 v.

Masina o lasi asa legata cum este acum si va avea 12 volti.

Mai departe trebuie legata si Bateria 2 la alternator astfel sa poata fi incarcata.
Cum? Nu stiu, trebuie sa vad la fata locului sau sa ma uit pe Youtube.

Dar tiam rezolvat deocamdata volatjul ai deja 2 voltaje diferite daca legi cum am aratat.

Ai putea la bricheta sa duci doara pozitiv de la bateria 2 si cablu negativ legi la masa masinii, sau bricheta este deja legata la masa masinii, deci duci doara cablu Pozitiv de la borna plus de la bateria 2, vei avea 24 volt acolo si amperaj cit au bateriile.

Treb sa pui a 2 a bateria de acelasi amperaj ca si bateria ce o ai pe masina, asta sa nu se intimple alte minunatii.

Ramane sa lelgi bateria 2 sa poata fi incarcata

Cablurile care le duci la bricheta trebuie sa fie groase, asta pentru ca nu ai siguranta pe traseu.
Sau daca e poti baga si o siguranta sa asigiri cablu cel duci la bricheta cit si cel legat la masa masinii.

Deci trebuie sa stii ce cabluri is legate sau legi la bricheta aia, ori trebuie sa stii ce folosesti acolo, astfel ca acele cabluri sa reziste la consumul ce o sa il ai, altfel poti lua foc.