| MarianPapuc98 a întrebat:

Fac scoala pe o rabla de Renault din 2000 si cateodata daca iau de pe ambreiaj putin mai mult decat trebuie, moare motorul si ambreiajul cand se apasa si se lasa scartaie tare si nu este lin...

Asa este la toate masinile sau la astea mai noi nu moare motorul daca lasi putin mai tare ambreiajul?

Ma intereseaza daca ambreiajul este lin sau scartaie asa la toate masinile.

Vreau un raspuns general

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic ca nu scârțâie la toate, dar la toate benzinăriile moare motorul dacă nu accelerezi când ridici ambreiajul

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu scartaie la toate masinile, dar aproape toate "mor", daca le bruschezi. Ba chiar, cele mai noi au softul facut de asa natura, ca daca o bruschezi, se opreste aproape intentionat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La orice mașină moare dacă-l iei brusc