| Mefx01 a întrebat:

Salut grup,
De curând am cumpărat un golf 4 1.9 alh. Am observat astăzi că "fura" curent, daca opresc mașină și scot Cheia din contact și pornesc aerul merge, ștergătoarele la fel, dezaburirea din luneta la fel, oare de la ce sa fie?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poate de la contact.
Masinile performante au optiunile active si dupa ce s-a oprit motorul, dar nu este cazul la Golf 4 laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vazandu-ti din nou intrebarea, am mai gasit un posibil diagnostic: daca ai player aftermarket pe ea, legat de cine stie ce meserias, vezi ca se practica lipirea firelor de +12v din mufa, ca acesta sa functioneze si fara cheie in contact. Normal se unesc cele doua fire de + de la player, si se conecteaza ambele la firul +12v permanent al masinii. Dar daca Dorel al tau a incurcat borcanele, este posibil sa fi lipit plusul permanent de plusul contactului, iar din asta rezulta o masina cu contactul pus permanent.
Deci scoate playerul si vezi daca s-a umblat la mufe, vezi daca se mai intampla fenomenul cu mufele playerului scoase.

| relian a răspuns:

De la ce sa fie, de la contact, o ramane ala blocat, ceva contacte sor sudat pe acolo prin el.
Ai observat de curand sau asa ai luat masina?
Cine stie ce improvizatii o facut fostul proprietar.