| Hkhtfcvhu a întrebat:

Salut! Idei de masini fiabile de preferat sedan/break cu motor egal sau mai mare de 1.6 pana in 5500€?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Din punctul meu de vedere fiabile ar fi majoritatea masinilor pe benzina motor aspirat, care au avut mentenanta facuta "la zi" si proprietari care au avut grija de acele masini, deci cu simt de raspundere si nu persoane cu arici la buzunar cand a fost vorba de schimbat piese!

ca si modele pot da ca exemple aceasta lista (filtrata in functie de cerintele tale si bugetul tau) :

https://www.autovit.ro/......de-la-2008

ps: bugetul alocat de tine nu este unul prea mare, de aceea trebuie sa 'sacrifici' ceva si anume anul de fabricatie va fi destul de "vechi"!
nu am putut din lista sa exclud turbo-benzinarele astfel incat sa ramana doar benzina aspirat!

| Hkhtfcvhu explică (pentru Simpatic):

Salut! Ce părere ai de motoarele 1.8 tfsi? Sunt stricăcioase sau greu de lucrat la ele?

| Simpatic a răspuns (pentru Hkhtfcvhu):

Eu unul as merge pe aspirat cum ti-am spus si nu turbo vechi de la grupul VAG, dar este alegerea si preferinta ta

ce nu ai la aspirate cu cilindree mica din pacate? cuplul ala mare pe care il au masinile turbo-diesel si de ce nu turbo-benzinarele

cand sa alegi benzina aspirat? cand faci km putini si mergi mai ales in oras!

cand sa alegi diesel? cand mergi zilnic pe distante ceva mai mari, faci naveta etc

| Hkhtfcvhu explică (pentru Simpatic):

Eu aș dori ceva sa aiba cuplu cat de cat, merg aprox 30km/zi

| Simpatic a răspuns (pentru Hkhtfcvhu):

Am avut o mazda 170 cp motor aspirat, amici de-ai mei radeau ironic ca 2 litri aspirat e slabut ca dieselurile lor de +170 CP (vw, audi) il fac lejer, cuplul la motoarele masinilor lor era MULT mai mare
ce sa vezi, la drum lung pe o distanta de aproximativ sa zic 800 metri, le-am dat 2 lungimi de masina distanta la fiecare happy
eu cutie manuala ei automata, DSG laughing
daca aveam si eu DSG ii faceam de ras!
deci mai exista si masini aspirate potente...insa un model de genul ala stiu ca l-am vandut eu cu 15k euro, noua a costat ceva mai mult cand am luat-o

| Hkhtfcvhu explică (pentru Simpatic):

Sunt sigur ca sunt multe masini aspirate care merg mai rapid decat multe diesel, dar la bugetul meu nu prea cred ca sunt optiuni multe si relativ bune, sunt constient ca o sa bag destul de multi bani in masina ca da, majoritatea nu o vand de bună ce e, dar imi asum riscul asta, vreau ceva la care sa se lucreze cat de cat usor, nu ca la bmw de trebuie sa dai jos motorul sa schimbi un filtru

| Simpatic a răspuns (pentru Hkhtfcvhu):

Este si de noroc, chiar daca sunt hater diesel eu, totusi am intalnit destule masini diesel vechiute pe la cunoscuti care nu au avut probleme, am intalnit si masini cu probleme dar asta este altceva!
conteaza mult cum a fost intretinuta o masina!
succes

si daca mai ai zilele viitoare nelamuriri poti expune cateva motorizari asupra carora vrei sa te decizi in final! si le expui spre argumentare pro sau contra userilor TPU

| Hkhtfcvhu explică (pentru Simpatic):

Multumesc de timpul acordat, seara bună

| Simpatic a răspuns (pentru Hkhtfcvhu):

Nu ai pentru ce ca nu ti-am spus mare branza!
te salut!
seara buna asemeni

| VoidEternal a răspuns (pentru Hkhtfcvhu):

Nu sunt neapărat stricăcioase, depinde și de noroc, insa consuma ulei. Fratele meu are tsi (același motor dar fara turbo) de 2 l pe un passat break 4 motion și completează cam 1.5 l între schimburi. Și un coleg are tfsi-ul iar el completează și mai mult. Dacă mergi la vw îți zic că e in toleranțe consumul. In rest nu pot sa zic că a avut probleme cu mașina, vreun senzor pe ici pe colo, egr-ul parca l-a mai schimbat. A pățit și sa i se rupă distributia in mers la 180k dar aici nu prea e vina maotorului. Oricum frate-miu e maniac, are tester și își serviseaza singur mașinile (are 3) deci la el mașina e super îngrijită. Dacă fostul proprietar nu are grija posibil sa se strice mai multe.

| KovacsB a răspuns (pentru Hkhtfcvhu):

Am avut 1.8 tfsi cu stage 1, 4x4 si o consider o masina faina.Nu se compara cu un 2.0 diesel stage 1 4x4 pe care il am acum niciodata, dieselul este mai zgomotos si mai lenes. aspirata nu mi-as lua nici daca o primesc gratis.
Au fost niste probleme cu consumul de ulei la tfsi -uri (pe forumuri s-a discutat), dar unele s-au rezolvat in garantie iar dupa 2012 s-a rezolvat in fabrica.Are distributie pe lant. Turbina este foarte fiabila.