| NG_Adi_1998 a întrebat:

Ieri am fost oprit de politie pentru faptul ca rulam cu 82km/h in localitate. Mi-au luat datele dar nu au venit cu amenda sau cu alt act ca sa semnez spunandu-mi ca voi primi amenda acasa. Se poate contesta?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Bineînțeles ca se poate contesta. Doar ca foarte probabil la contestație vor aduce proba video.

| darrio2007 a răspuns:

Plateste amenda si lasa contestatia ca vei plati mai mult. Si asta cat mai repede ca sa platesti doar jumatate din ea.
Ai gresit, platesti.
Bravo lor!

| Violleta2022 a răspuns:

Ce sa contesti, faptul ca Politia si-a facut treaba legala si te-a prins cu viteza, peste limita legala?
Odata ce te-au prins cu viteza peste limita, ei au dovada filmarea sau fotografia, iar la proces, ei o prezinta ca proba, caz in care tu vei pierde si vei platii pe langa amenda si cheltuielile de judecata.

| Începătorul988 a răspuns:

Daca stii ca esti vinovat, si ai depasit limita legala, nu mai fa contestatie. Vei suporta mai multe costuri, cum ar fi cel de judecata. Asa mai bine platesti in 48ore amenda, deoarece platesti doar jumatate din ea.

| b889max a răspuns:

Clar poți contesta! Poate aveai mențiuni poate in procesul verbal va scrie ca aveai 200km/h! Nu este normal