| Constantin123456 a întrebat:

In data de 13.11. 2020 doi domni polițiști m-au amendat pe faptul ca am intrat pe interzis ceea ce recunosc, dar fiind seara și știind ca accesul era permis in aceea zona cu masina nu am văzut semnul de interzis.Domnii polițiști mi-au luat datele de pe buletin nu m au întrebat nicicum dacă as avea permis sau dacă am actele mașinii.In data de 20.11. 2020 am primit procesul verbal acasă prin posta iar in acesta scrie cum ca am refuzat sa semnez procesul verbal și ca la locul întâmplării nu au mai existat martori in afara de dumnealor ceea ce este total fals. După ce mi-au luat datele m-au instiintat de greșeală pe care am comis-o și mi-au spus ca voi primi amenda acasă, nu m-au întrebat dacă semnez procesul verbal iar martor exista deoarece eram cu prietena mea.Este legal ceea ce au făcut domnii polițiști? Pot contesta amenda pe baza acestor dovezi cum ca nu am fost înștiințat dacă doresc sau nu semnarea procesului verbal și declarația mincinoasa a acestora cum ca nu mai exista alt martor?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face plangere contraventionala, in maximum 15 zile de la primirea procesului-verbal de contraventie, la judecatorie.
Nu este sigur ca o sa castigi, avand in vedere ca ai savarsit contraventia. Motivul ca nu ai fost instiintat privind semnarea
p.-v.c. nu se sustine, avand in vedere ca nu au incheiat p.-v.c. pe loc, asa ca nu aveai cum sa-l semnezi. Nici lipsa martorului nu este un motiv de anulare a p.-v.c.
Parerea mea este sa platesti amenda, daca o platesti in maximum 15 zile de la primirea p.-v.c. vei plati doar jumatate din minimul amenzii.

| Constantin123456 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos am vrut doar sa știu dacă este in regula ce au făcut

| Salontanul a răspuns (pentru Constantin123456):

Nu este corect ce au facut dar eu zic sa asculti de Ioandelsal! Este jurist de meserie.