| Faraoni a întrebat:

Salut! Imediat fac 18 ani si iau permisul si m-am gandit ca prima mea masina sa fie un audi a6 c6, inca ma gandesc daca model facelift din 2010-2011 sau unul mai vechi motor 2.0. Credeti ca e o masina potrivita? Care e mai buna manuala sau automata?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Concentreaza-te pe luarea permisului mai intai.

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru un tanar de 18 ani, care este incepator in ale soferiei, recomand o masina foarte mica de 1.4 sau 1.6 cmc si mai veche, fiindca in primii 2-3 ani inveti sa sofezi pe ea, ca atare o lovesti, o julesti, ai mici accidente, inevitabile ca incepator.

Abia dupa 3 ani este bine sa-ti iei o masina mai deosebita, de ceva banuti mai multi, ca atunci stii deja sa sofezi si ai reflexe formate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Intrebare e daca iti permiti sa intretii o masina premium asa veche. daca da atunci iti iei ce vrei

| Faraoni explică (pentru suntserios):

Nu sunt costuri asa mari la un a6 2.0

| suntserios a răspuns (pentru Faraoni):

Zici?
cat e o distributie, ca mna e veche masina.
da un schimb de ulei la automata?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu recomand masini mari chiar si incepatorilor; eu asa am avut, si m-am simtit bine cu ele.
Cu cat e mai veche, cu atat e mai ieftin sa repari una-alta pe la ea. Recomand ca prima sau primele masini sa le iei manuale, ca sa iti perfectionezi condusul "manual". Dupa aia poti lua automata, daca mergi mult prin trafic. Altfel nu are rost, la drum lung e mai utila manuala, ca folosesti puterea cum vrei.

| Faraoni explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Conduc de la 13 ani manuala pe drumuri forestiere deci eu zic ca nu am ce sa perfectionez, ma descurc cu orice masina. Ma gandeam la a6 automat dar am auzit ca se strica cand iti e lumea mai draga

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Faraoni):

N-are treaba padurea cu ce situatii vei intampina pe asfalt, cand intri cu viteza un pic prea mare intr-un viraj, pe conditii alunecoase, iar -desteptaciunea- de cutie automata, considera ca e momentul sa schimbe, afectand aderenta/stabilitatea.
Despre fiabilitate, eu stiam ca pe Audi e cutie tiptronic si nu prea sunt probleme. DSG-ul de la VW e ala riscant, sofisticat si foarte scump de reparat.

| InAfaraTiparelor a răspuns:

Un trabant in stare buna la mana a doua. Nu platesti mult, e intreg, mergi unde vrei, consuma nici mult, nici putin...