| AndreiFTW1 a întrebat:

Imi puteti da un site in care gasesc un scuter pe BENZINA care nu necesita permis si sa fie IN MAXIM 2500 de ron?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent, incepand cu 19.01. 2013, nu exista autovehicul care sa nu necesite permis de categorie corespunzatoare. Pentru cel mai mic scuter, care se incadreaza la categoria moped, este necesar permis de conducere de categoria AM. La aceasta categorie se incadreaza, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„21. moped - autovehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric."
Permisul de categorie AM se poate obtine de la 16 ani, dupa absolvirea unei scoli de conducere (se poate incepe de la 15 ani si 9 luni) si reusita la examinarea teoretica si practica (numai in poligon).

| AndreiFTW1 explică (pentru Ioandelasal):

Sa inteleg ca imi trebuie permis pentru TROTINETA ELECTRICA ZT-51 EVOLINE sau pentru ATV KXD CityQuad 504T care spune ca poate fi condus de catre un COPIL?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AndreiFTW1):

Pentru trotineta nu-ti trebuie permis, doar ca nu vei circula cu ea pe drumurile publice.
ATV-ul nu-l cunosc, depinde de ce caracteristici tehnice are.

5 răspunsuri:
| AndreiFTW1 explică:

EDIT: Si sa nu faca un zgomot ingrozitor de mare

| AndreiFTW1 explică (pentru AndreiFTW1):

EDIT 2: Si sa fie nou, nu vandut de persoane fizice big grin

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AndreiFTW1):

EDIT 3: Nu vrei sa fie moca, cu livrare la domiciliu?
La banii tai cumperi o bicicleta buna, daca vorbim de chestii noi.
Scuter pe benzina nu poti conduce fara permis. Doar trotinetele electrice pot fi conduse fara permis. Sau un Segway.