| torpila123 a întrebat:

Salut! In cateva luni implinesc varsta la care pot incepe scoala de soferi pentru categoria B1 si am inceput deja cautarile pentru un atv pe care il pot conduce legal pe drumurile publice. Imi doresc tare mult un CF Moto 450L, care din cate stiu depaseste 20CP, iar cu aceasta categorie vehiculul trebuie sa aiba o putere de maxim 15Kw/20CP. Acum intrebarea este, exista un mod prin care pot face acel atv sa aiba 20CP? Un limitator sau ceva?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cand vei face scoala de soferi, vei afla ca:
- Un ATV (sau alt vehicul cu putere mica) nu degeaba are puterea (si viteza) limitata, iar daca modifici, atunci risti sa ramai fara carnet (si poate si fara vehicul)!
- Cu un ATV nu poti circula pe orice drum public. In caz contrar poti ramane fara permis.

| ALIN415 a răspuns:

Și dacă ai putea, ce sa faci cu 20 cai? Pe un ATV așa mare nu trage să-l limitezi la 20 cai ...eu zic sa ai răbdare până ai categoria b și după poți să-ți iei ATV și de 100 cai.