| Andrewe a întrebat:

Inainte in portbagaj aveam bec normal cu incandescenta. Cand deschideam portbagajul se aprindea, cand il inchideam se stingea, totul normal. Acum mi-am pus bec cu SMD, lumina alba. Cand deschid portbagajul lumineaza tare, cand il inchid lumineaza incet, nu se stinge! Am pus inapoi becul cu incandescenta si observ ca acesta se stinge cand inchid portbagajul.

Stiu ca SMD-urile consuma foarte putin. Becul meu nu se mai stinge pentru ca are inca tensiune pe fir si sta aprins pana cand o consuma sau cumva pe fir este o tensiune mica permanenta cu care el se poate alimenta incat sa functioneze in permanenta? Credeti ca e o problema daca ramane mereu aprins, la intensitate mai mica?

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca ramîne mereu aprins, chiar si la intensitate mică asa cum spui tu, acel bec consumă curent din baterie degeaba, deci nu renteaza.Becul ei original este gîndit de fabricant ca atunci cand deschizi usa sau portbagajul masinii, un releu decupleaza becul si ai lumină, si cand inchizi usdile se decupleaza si releul sau contactul, dar becul pus de tine smd a scurtcircuitat acel contact sau releu si nu i mai dă comanda care trebuie pornit becul cand deschizi usa si oprit cand inchizi usa, plus ca ai zis ca lumineaza destul de puternic spre deosebire de becul ei original, ce masina ai?

| Andrewe explică (pentru CristiDinBucuresti):

Fabia,am pus becul ei original, acum merge normal

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andrewe):

Mi se pare normal sa mearga cu becul ei original.

13 răspunsuri:
| baru a răspuns:

La portbagaj, lampa nu este legata pe releu. Alimentarea o primeste de la pozitie. Ca arde cu intensitate mica, este normal. Intr.un mint doua se stinge.

| Andrewe explică (pentru baru):

M-am uitat si a mers o zi intreaga dupa am scos ledul

| sierra1 a răspuns:

Dacă cu contactul inchis nu luminează, no problem

| Andrewe explică (pentru sierra1):

Arde mereu chiar si cand e inchisa masina

| sierra1 a răspuns (pentru Andrewe):

Aia nu e bine, verifică consumul fără contact

| Andrewe explică (pentru sierra1):

Am pus becul din fabrica sa nu fie probleme

| sierra1 a răspuns (pentru Andrewe):

Good boy

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Lasa i becul ei original numai face tu improvizatii ca daca mergea cu alt tip de bec îi puneau ei in fabrica, acel bec smd clar nu este pentru modelul tau de masină, sau probabil nu este pentru nici o masină, un electrician auto ar putea sa te ajute mai mult, sa i ti explice din ce cauza nu merg la tine becurile tip SMD

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Multumesc pentru fundă.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Haoleu, pe cine ai "premiat". Nu are treaba cu asa un subiect. E complet eronat ce spune el.
Curentul de la care se aprinde becul pus de tine este o tensiune mica pentru verificarea circuitelor, sau chiar electricitate statica/pierdere mica de tensiune din cauza altei componente ori contact/releu. Ea este acolo atat cu becul clasic (filament), doar ca ala nu da nici un semn.
Becurile LED se aprind de la tensiuni foarte mici, si consuma foarte putin, de aia clipesc/lumineaza si cand sunt stinse, teoretic. Dar nu se intampla nimic de la asta, nu e risc nici de incendiu, si nici de descarcat bateria. Pune ledurile la loc, nu te lua dupa toti obsedatii de pantofi.
Eu am la numarul de pe spate niste placute SMD care dau flash-uri toata noaptea din cauza electricitatii statice, ori a electricitatii formate accidental pe instalatie (pana si campul magnetic poate genera electricitate in preajma conductorilor, daca ai fost atent la fizica). Inca nu mi-a ars masina, si nici nu mi se descarca bateria.

| Bizon95 a răspuns:

Cred sincer ca, chiar daca nu lumineaza becul cu incandescenta consuma, si inca mai mult decat led-ul
ar trebui sa te duci la service auto, pentru ca:
1. NU e normal sa nu se inchida, si inca nu e normal DELOC
2. o chestie de genul asta poate sa iti termine bateria daca nu folosesti masina o perioada, asa ca mai bine scoti becul de tot decat asta