| Strepix a întrebat:

Salut! Intenționez sa cumpăr un BMW E60 in jurul sumei de 7000- 8000 de euro, varianta Facelift, pachet m. As dori sa fie diesel. Întrebarea mea este, e diferența mare de întreținere/revizie/piese/manopera/orice legat de service dintre motorul 2.0 si 2.5, respectiv 3.0?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Asta e intrebare demna de un grup al posesorilor de BMW-uri E60.
Aici se vor arunca in afirmatii tocmai cei care n-au habar despre masina respectiva.
Eu lucrez cu masini, dar culmea, nu vin BMW-uri la mine. Nici n-as fi pregatit pentru ele, dar nici nu vin :))
Cunosc cateva seria 3 cu motoare 2.0d de diferite coduri si sisteme de injectie, si doar doua masini cu 3.0d pe ele, ambele Xdrive. Una dintre ele era 2006 si a avut probleme nasoale la motor (intreruperi, supraincalzire, fiert, etc), cealalta merge foarte ok, e un X5 2012.
Deci nu am nimic relevant, posesorii si pasionatii modelului iti pot spune mai multe.
Vezi pe aici: https://www.facebook.com/search/groups/?q=e60

| Lrs2015 a răspuns:

Este la impozit mai ales laughing Si cred ca orice piesa pe motorul mai mare e mai scumpa. Consum mai mare etc...