| XterIasi a întrebat:

Salut, am o intrebare.
Intre w204 (facelift) 2011 2.2 cdi si un GLK 2009 2.2 eventual 3.0 (ca asta ar fi motorul "potrivit" pentru acest tanc) e diferenta mare de intretinere? Si pe care mi-l recomandati? (Am in plan anul acesta sa imi cumpar )

1 răspuns:
| Cosminelul22 a răspuns:

Nu ar trebui sa fie o diferenta mare intre intretinerea celor 2 masini, respectiv celor 3 motoare, poate doar la motor de 3 litri care mi se pare mult mai fiabil datorita capacitatii cilindrice mari. Mercedes e o marca premium deci piesele si consumabilele sunt identice/ similare la pret.
In ceea ce priveste recomandarea uneia dintre masini iti recomand sa alegi ceea ce-ti place mai mult, sa nu regreti mai tarziu de ce nu ai luat celalalt model/motor. Alege cu inima ce-ti place mai mult si nu o sa regreti, atat timp cat alegi tu si nu oricine altcineva. Si legat de probleme la ele, oricum orice marca/ model are probleme asa ca te intreb eu, nu mai bine preferi sa faci 50. 000km cu masina ta preferata si oricum sa bagi bani in ea decat sa faci 50. 000km cu o masina despre care regreti ca ai ales-o in detrimentul alteia?