| AgruptiS7 a întrebat:

Salut!
Ma puteti ajuta cu un raspuns la urmatoarea intrebare?
Vreau sa achizitionez o masina, insa sunt urmatoarele probleme.
Masina a fost cumparata recent de actualul proprietar de la persoana x. Cel care a cumparat recent masina, vrea sa o vanda, insa in certificatul de inmatriculare al masinii este trecuta persoana X, cel care vrea sa o vanda, mi-a aratat ca are fiscal de la primarie (mi-a aratat un contract de instrainare intre persoana x si el), insa inca nu a depus actele ca sa o treaca cu totul pe el.

Daca eu cumpar aceasta masina, pot sa o trec pe numele meu? Atat la primarie cat si la politie? Adica fiu trecut atat la primarie, cat si in certificat?

MultumesC!

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Da. Poti sa o treci linistit atat timp cat exista contractele de vanzare-cumparare necesare, si sunt stampilate la primarie (fiscal).
Asa am cumparat si eu o masina pe la inceputul acestui anlaughing
Persoana din acte a vandut-o la X, X a vandut-o lui Y, eu am cumparat-o de la Y laughing
Desigur, toate contractele de vanzare cumparare fiind corecte, vizate la primaria vanzatorului.
Nu am avut probleme in transcrierea masinii.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pare teapa!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti pentru ca tu nu o cumperi de la propietar ci de la un intermediar, putand ca masina sa fie furata cu fiscalul in ea.
Actele alea de vanzarea intre ei sunt cu siguranta false sau fictive, odata ce nu exista inregistrare legala si nici fiscal pe numele actualului propietar.

Actualul propietar NU are acte legale pe masina, deci nu poate vinda masina, chiar daca are prtial cateva din actele fostului propietar, totusi actualul nu poate vinde masina, legal nu este masina lui!
Prevad o mare inselatorie!
Nu te baga la cumpararea ca nu-i chilipir, dimpotriva!

| sierra1 a răspuns:

Ori o cumperi de la X fără intermediarul acutual (să-i spunem Y) ori actualul y face acte cu X apoi tu o iei legal de la Y

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Se poate, din cate stiu eu. Fiscalul e important.
Mergi la un birou de acte auto si explica-le situatia, ei iti vor spune cum se procedeaza.

| IceRope a răspuns:

Nu cumpăra mașină de la samsari, că îți iei o țeapă de nu îți mai revii cu banii. Caută alta, că sunt este plin netul de anunțuri.

| NisipLaMare a răspuns:

Imi miroase a țeapa.Nu cumpara o masina asa cu complicatii si promisiuni.
In schimb at fi bine sa stii exact de unde este masina si sa verifici daca a avut accident.Multe sunt reparate cat sa mearga putin timp.

| AlexBombaRusa a răspuns:

Bai frate nici nu mai trebuia sa dai detalii, ia citeste ce ai scris, masina a fost cumparata recent, daca a cumparat-o recent de ce sa o vanda? A cumparat-o de la ala cu un pret si tie ti-o da cu altul, e teapa, de ce si-ar cumpara omu o masina ca sa o vanda? Doar daca n-a avut norocu sa castige la loto si sa faca bani peste noapte ca sa-si ia alta.