| Usernamemmemme a întrebat:

Salut, am vandut o masina si actualul proprietar nu a transcris-o pe numele lui, am contract v.c, copii dupa toate actele. Pot sa o scot de la primarie si sa nu imi vina amenzi ( vignete parcari etc)? Merci. Am copii dupa acte, nu si originalele. Masina este vanduta recent

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Un alt raspund dat de ioan de la sapa care se vede ca nu are nimic in comun cu practica fie ea judiciara sa nu, el citeaza mot-a mot ca un tocilar din niste randuri de lege care si asa sunt prost create, de ce? pentru ca acum masinile nu se mai radiaza cand se vand ci se transcriu...

Draga usernamemmemme ce poti face este sa mergi sa depui o cerere la serviciu inmatriculari le tasezi si o copie dupa contractul de vanzare-cumparare si mentionezi ca ai instrainat vehicolul catre Xulescu.
Acesti vor la act si vor nota acestea in baza de date, nu stiu cat te ajuta acest lucru cu amenzile pentru vigneta dar cu cele de la politia locala te ajuta!
Daca ai noroc si cel care a cumparat masina este tot din orasul tau poti incerca o intrebare daca poti face sesizare si la politia rutiera, dar doar daca ai scris pe certificat la rubrica aceea INSTRAINAT CATRE... atunci gagiul a pus-o daca nu trascrie in termen de 30 de zile pe numele sau masina si este oprit de politie, astfel din pacate nu se prea poate pentru ca este o scapare legislativa.
SA MAI VOTAM!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti, mai intai trebuie sa o radiezi din circulatie.
Conform Ordinului MAI nr. 1501/2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
  "ART. 24.(1)Proprietarii de vehicule înmatriculate sau înregistrate pot depune o cerere privind radierea din circulaţie, al cărei model este prevăzut în anexă, dacă fac dovada depunerii acestora într-un spaţiu adecvat.
(2) Proprietarii de vehicule înmatriculate sau înregistrate sunt obligaţi să solicite radierea din circulaţie în termen de 30 de zile de la data:
a) când vehiculul a fost dezmembrat, casat sau predat unei unităţi specializate, în vederea dezmembrării;
b) scoaterii definitive din România a vehiculului;
c) declarării furtului vehiculului;
d) trecerii vehiculului înregistrat în proprietatea altei persoane.
(3)Vehiculul declarat, prin dispoziţie a autorităţii administraţiei publice locale, fără stăpân ori abandonat se radiază din oficiu în termen de 30 de zile de la primirea dispoziţiei respective.
(4)Vehiculul pentru care poliţia rutieră a dispus radierea din circulaţie, potrivit legii, se radiază de la data comunicării măsurii.
(5)Radierea se comunică în termen de 30 de zile, de către autoritatea care a efectuat-o, organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale.
  ART. 25.(1)Radierea se face pe baza depunerii certificatului de înmatriculare sau de înregistrare şi a plăcuţelor cu număr de înmatriculare ori de înregistrare, după caz, a cărţii de identitate a vehiculului (doar pentru vehiculele înmatriculate după 1 iulie 1993), a fişei de înmatriculare cu viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale, stabilită potrivit legii, ori a certificatului de atestare fiscală, precum şi a documentelor care atestă faptul că a intervenit una dintre situaţiile prevăzute la art. 24 alin. (1)-(4)."

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Te duci cu contractul VC la primarie, si cu copiile dupa acte.
Rezolvi destul de usor radierea de la primarie, insa tipul va ramane cu numerele pe numele tau 90 de zile dupa lege, apoi, daca este depistat, i se vor retrage numerele.
Daca ai facut vanzarea cum trebuie, completand numele celui care a cumparat masina si data la care s-a facut vanzarea, poti sta linistit, dupa cele 90 de zile poate ramane fara numere si certificat, daca mai circula cu masina.
Oricum, in baza contractului VC o poti scoate de la primaria ta, iar situatia fiscala se va transfera catre persoana cu care ai facut contractul. Vei scapa de impozitul anual, si poti contesta si amenzile.
Este datoria cumparatorului sa mearga la inmatriculari pentru a transcrie masina, iar atunci se face automat radierea de pe numele tau de la politie. Daca nu va face asta cumparatorul, legea il incolteste usor-usor, mai ales ca acum s-au facut niste imbunatatiri (baza de date electronica de la primarii, de exemplu).

| Mad1 a răspuns:

Am patit si eu..am platit amenda altuia re rovinieta. Faci asa.te duci la fisc zici ca vrei sa fi radiat din evidenta lor (ai nevoie o foaie cum ca la data respectiva cand ai vanduto nu aveai datorii)daca nu o ai ceri acolo pe data aceea. Te duci apoi la politie completezi o cerere (poti cere un exemplu de acolo) precum vrei sa faci mentiunea in baza de date cu contractu de v.c, cu copie buletin, copie hartie fisc. Apoi primesti ceva acasa ca numai figurezi

| Popa_Tudor_1985 a răspuns:

Eu zic ca poti sa o scoti de la impozit si taxe deoarece, din ce ai spus tu masina a fost vanduta legal cu contract V-C si instrainare pe certificat (obligatorie la vanzare). Noul proprietar e obligat sa o inscrie pe numele lui in maxim 30 de zile. Oricum trebuie sa te duci sa depui o cerere pentru radiere fiscala. Cateva detalii aici:
http://www.servicii-inmatriculare.ro/probleme-vanzare-cumparare/