| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am luat o bicicleta cu 6 viteze si 3 foi. Nu am mai mers pe bicicleta pana acum, deci pe ea o sa invat. Intrebarea este pe ce treapta de viteza si pe ce foaie trebuie setata pentru un incepator ca mine? Ce rol au aceste foi din fata si cele 6 pinioane din spate?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu cat foaie e mai mare si pinionul mai mic cu atat e mai greu de pedalat dar prinzi viteza mai mare.

cu cat foaie e mai mica si pinionul mai mare cu atat e mai usor de pedalata dar treuie sa dai mai des din pedale

2 răspunsuri:
| soloangel01 a răspuns:

Eu as spune sa o dai pe foaia mijlocie si a treia viteza (de la cel mai mare la cel mai mic)

| Popescu_Elena_1997 a răspuns:

Pentru un începător viteza trebuie setată pe a doua foaie și pe primul pinion din spate adică cel mai mic.