| anonim_4396 a întrebat:

Salut mi -am luat recent un scuter cu motorul facut (cilindru piston segmenti noi ) si vreau sa ii dau kilometri din bord la 0 sa vad cati kilometri fac cu segmenti noi dar nu stiu cum sa procedez sa i dau kilometri parcursi la 0 dau funda cine imi zice

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Iei o bormasina, scoti cablul kilometrajului de la telescop pui la bormasina si dai pana ajunge DIN NOU la 0.

| anonim_4396 explică (pentru OldSoul):

Multumesc!

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da ce, setul motor anuleaza uzura scuterului?
Ala nu e jurnalier, e kilometraj care sa-ti arate cu ce harban ai de-a face, sa stii cum sa-l intretii.
In unele tari, resetatul kilometrajului e infractiune.
Noi, astia cu masinile, ar trebui sa resetam kilometrajul de fiecare data cand schimbam kitul ambreaj, distributia, supapele, cauciucurile, placutele de frana sau vreun injector?
Iti faci un carnet in care scrii ce piesa ai schimbat, data si kilometrajul. Apoi, daca mai 'crapa' aceeasi piesa, calculezi cati km a tinut.