| alexutusmeceru11111 a întrebat:

Salut! Oare pot pune la bicicleta ANGRENAJ PADALIER SRAM SX DUB EAGLE - 1X11/12 VITEZE, 32T BOOST, OEM cu monoblocul MONOBLOC SHIMANO SM-BB52 BSA 68/73MM HOLLOWTECH II pe o bicicleta sprint maverick?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă sa montezi o maneta sram împreună cu un schimbător de pinioane shimano sa îmi zici dacă vor funcționa corespunzător. Poate ar merge ce zici tu aici, dar vorbim despre doua standarde diferite (ISO și JIS) SRAM folosește ISO, Shimano JIS.

International Organization for Standardization ( ISO )


Japanese Industrial Standards (JIS)


În rest fiecare are modul sau de prindere, montare iar odată am discutat pe un forum internațional referitor la acesta configurație și ce mi-au răspuns : ca posibil sa se desprindă brațul pedalier in mers.

Iar 73 mm este doar pentru bicicletele de șosea, 68 pentru mtb. Apoi trebuie determinata lungimea exactă a monoblocului.


Si nu înțeleg pentru ce ai face această modificare pe o bicicletă de buget. Va trebui sa schimbi tot. Vei avea nevoie de maneta noua pentru 11/12 viteze, pinioane noi tot cu atâtea viteze, roată nouă dacă actuala roata nu are caseta încăpătoare pentru pinioanele cu 11/12 viteze, sau poți cumpăra un butuc nou cu o caseta mai încăpătoare. Si sa nu uitam lanț, angrenaj, monobloc.

In jur de 2000 lei estimez eu ca preț la toate acestea in care sunt incluse piese și montaj la atelier.


Mai bine stai locului., lasa bicicleta asa. Vrei bicicleta mai bine echipata, o vinzi pe actuala, pui diferență și cumperi ceva direct echipat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți las mai jos un copy/paste de pe chatGPT. Sincer ca nu am găsit vreun alt site care sa explice în românește toate acestea :


Diferențe JIS vs ISO



Care este diferența dintre JIS și ISO la biciclete

ChatGPT
JIS (Japan Industrial Standards) și ISO (International Organization for Standardization) sunt două organizații care stabilesc standarde și specificații tehnice pentru diverse produse, inclusiv pentru biciclete.

Diferențele între standardele JIS și ISO pentru biciclete pot varia în funcție de aspectele tehnice specifice, cum ar fi dimensiunile componentelor și filetările. Iată câteva puncte de diferențiere posibile:

Filetarea șuruburilor: Unul dintre aspectele majore de diferență între standardele JIS și ISO este filetarea șuruburilor. Standardele JIS utilizează filetarea metrică japoneză (M), în timp ce ISO utilizează filetarea metrică standard (MM). Acest lucru înseamnă că șuruburile și piulițele pot fi diferite în funcție de standardul ales.

Dimensiuni ale componentelor: Standardele JIS și ISO pot avea mici diferențe în ceea ce privește dimensiunile componentelor. De exemplu, în ceea ce privește caseta pedalierului (bottom bracket), standardele JIS și ISO pot avea dimensiuni diferite, ceea ce înseamnă că trebuie să se potrivească cu componentele respective.

Compatibilitatea componentelor: Întrucât standardele JIS și ISO pot avea diferențe în ceea ce privește dimensiunile și specificațiile, este important să se asigure compatibilitatea între componente. De exemplu, un angrenaj (chainring) de tip JIS ar trebui să fie utilizat cu o pedivela (crank arm) de tip JIS pentru a se potrivi corect.

Este important să se consulte specificațiile și recomandările producătorului bicicletei și ale componentelor pentru a se asigura că se folosesc standarde compatibile. În general, majoritatea bicicletelor și componentelor moderne sunt construite conform standardelor ISO, dar există și produse care se conformează standardelor JIS, în special în cazul bicicletelor japoneze sau componentelor aftermarket specifice JIS.