| Catalion a întrebat:

Care e diferenta dintre monoblocul Butuc pedalier Shimano BB-UN300 bsa 73-122.5MM (D-NL) ax patrat si Monobloc Shimano 68/122.5mm BBUN300K ax patrat? Stiu sigur ca imi trebuie unul de 122.5 mm, dar nu stiu la ce se refera acel 73 -68. Se refera la marimea maxima a cadrului?

3 răspunsuri:
| neprihanitul a răspuns:

Este vorba de dimensiunea cadrului (locul unde intra butucul pedalier. A mea spre exemplu este de 68

| Catalion explică (pentru neprihanitul):

Aveti mtb sau bicla de treking?

| neprihanitul a răspuns (pentru Catalion):

Eu am o cursiera vintage olandeza (an fabricatie 1992). Prima data trebuie masurat exact dimensiunea cadrului din zona monoblocului iar apoi se cumpara monoblocul in functie de dimensiune. Mare atentie si la lungimea acestuia (de lungimea axului zic) fiindca poate arunca inainte sau inapoi foaia de angrenaj (mai departe de cadru sau mai aproape) lucru ce va influenta schimbarea vitezelor. Eu spre exemplu am 113x68. Multa bafta!