| No10 a întrebat:

Salut,Pentru cei care au susținut examenul teoretic(sala) e întrebarea.
Ce trebuie sa fac cand intru acolo? Am dosarul merg la ghișeu si il dau si imi da codul de bare sau cum se desfășoară totul?

Răspuns Câştigător
| Chez0nz a răspuns:

Salut, nu te stresa iti vor explica cei de acolo tot ce trebuie sa faci. Tu si multi altii (nu toata lumea) sustineti pentru prima data acesta proba si de aceea sunt pusi cei care te vor asista acolo.
La intrarea in sala de examinare te intampina un politist care-ti va verifica inca o data dosarul si care iti va da o hartiuta cu un cod de bare, apoi te va pofti intr-una din salile de examen. Odata ajuns acolo un politist supraveghetor te va indruma catre calculatorul la care vei da examenul propriu-zis.
Calculatorul va fi cu touch screen, deci nu vei avea nici tastatura nici mouse. Pentru a initia chestionarul va trebui sa treci codul de bare in dreptul liminii rosii de sub monitor. Imediat ce codul a fost citit iti va aparea pe monitor o fereastra cu infomatii despre tine: nume, prenume, CNP samd, pe care te sfatuiesc sa le verifici inainte de a incepe examenul. Urmatorul pas este de a alege limba pentru examinare, dupa care vor urma cateva intrebari de acomodare, pentru a vedea cum functioneaza sistemul. In sfarsit, vor fi lansate intrebarile. Pe site-ul DRPCIV poti vedea concret cum arata aplicatia, pentru a te deprinde cu ea. Vezi la sectiunea Informatii Utile mai multe detalii despre cum sa faci sa ajungi la aceasta aplicatie pe siteul DRPCIV.
Examenul are 26 de intrebari (evident!) si pentru a fi declarat admis trebuie sa bifezi raspunsurile corecte pentru cel putin 22 de intrebari. Pentru a nu mai pierde timpul inutil, in cazul in care gresesti cinci intrebari sistemul te declara automat respins, fara sa mai finalizezi chestionarul. Ceea ce mi se pare corect happy.
Daca esti declarat respins va trebui sa te reprogramezi la examen si vei putea da examenul din nou, dar dupa 16 zile calendaristice 14 zile lucratoare. Daca esti declarat admis, atunci te vei prezenta la traseu in ziua stabilita.
Greseli pe care le poti face la examinarea auto

1. Intrebarile pot avea unul, doua sau chiar trei raspunsuri corecte. Nu exista varianta niciunui raspuns corect.
2. Din cauza faptului ca intrebarile sunt generate de catre un server si trimise imediat catre acesta, timpul de incarcare al intrebarilor poate fi usor incetinit, atunci cand reteaua este suprasolicitata. Asta te poate face sa gresesti fara voie. Daca bifezi un raspuns si dupa ce ii dai trimitere vezi ca nu a trecut la urmatoarea intrebare imediat, lasa-i un ragaz de cateva secunde inainte de a apasa din nou pe butonul „Trimit raspunsul", pentru ca altfel risti sa sari peste o intrebare, care evident se va contoriza drept gresita. Mie mi s-a inamplat de doua ori si crede-ma poate fi foarte frustrant.
3. Ai mare grija la unitatea centrala a calculatorului, care se afla in dreptul picioarelor tale, sa nu cumva sa o atingi sau sa-i smulgi vreun cablu, pentru ca asta-ti va intrerupe examenul si daca nu ai norocul sa dai peste politisti indulgenti care sa-ti inteleaga problema, poti pica examenul inca inainte de a-l incepe. Nu mi s-a intamplat mie personal, dar i s-a intamplat unui invetacel care a dat examenul in acelasi timp cu mine.
4. Nu incerca sa copiezi pentru ca ai toate sansele sa fii prins si nici nu face acte caritabile pentru cursantii de langa tine! Deasupra monitorului exista o camera de luat vederi care te filmeaza pe tot parcursul examinarii. Imaginile sunt redate in timp real pe ecranul politistului supraveghetor si ca sa fie treaba treaba, iti face mai face si trei poze aleatoriu, care sunt atasate fisei tale de examinare. Se poate intampla sa iei examenul, dar sa-ti fie anulat in cazul in care fotografiile se prezinta „suspect" happy.

| No10 explică (pentru Chez0nz):

In caz ca iau sala si vreau sa ma programez săptămână viitoare pentru oras pentru ca asa mi-a zis instrucotrul ca va veni el cu mine, mai trebuie sa merg la ghișeu?

| Chez0nz a răspuns (pentru No10):

După ce termini chestionarul îți va apărea pe ecran datele pe care te poți programa... Data ziua și locația de unde vei porni. Sau te poți programa și la polițist dar are un program anume pentru programări. Cel mai simplu e atunci la calculator... Îți vor explica ei tot ce e nevoie și dacă cumva nu înțelegi întrebi, e normal dacă dai pentru prima data.

| No10 explică (pentru Chez0nz):

Intstructorul meu mi-a spus sa nu ma programez, a zis ca în caz dacă iau sa merg cu el sa ma programez săptămâna viitoare, si eu asta întrebam ca ce trebuie sa fac după ce termin chestionarul, ies si acolo si mai merg la ghișeu sau Cum?

| Chez0nz a răspuns (pentru No10):

După ce termini te ridici, și te duci și îți iei dosarul apoi pleci... Pe dosar va scrie cu cât ai luat sala. Iei dosarul pleci și rămâne sa te programezi când vei vrea tu.

| CristiiEce a răspuns (pentru Chez0nz):

Salut, am și eu o problemă, in jurul orei de ieri, am susținut examenul teoretic categoria B, fiind admis, și cuprins de emoții, am uitat complet să mai merg la doamna de acolo sa mi treacă pe dosar cum, că am fost admis... Ce se întâmplă? Dacă nu mă vor crede că am fost admis? Mă vor pune din nou să susțin proba teoretica? Te rog, vreau un răspuns

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, mergi cu codul de bare, te chinui vreo 5 minute pana ti-l scaneaza aparatul ala, incepi examenul, iar cand il termini, mergi din nou la ghiseu, iti completeaza fisa, te felicita si iti ureaza succes la traseu... Sau succes pe data viitoare, la sala laughing
Pe durata examenului, sa nu tii mana la gura. Trebuie sa ti se vada fata bine, pe camera de deasupra monitorului.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Deci iti da codul pe un biletel, vei vedea o lumina rosie sub monitor, trebuie sa pui biletul acolo ca sa-ti genereze chestionarul si cam atat; ca-ti va aparea limba, cateva intrebari de genul cat fac 1+1, apoi iti da chestionarul. Il faci, iti va spune Admis/ Respins, iar de acolo daca esti admis te programezi pentru oras, proba practica, daca nu, astepti sa treaca 2 saptamani si vii iar sa dai sala.