| helpme1 a întrebat:

Salut, poate cineva sa-mi explice cand se folosesc farurile?

Răspuns Câştigător
3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pe timp de noapte, ziua te vad ceilalti si cine zice ca trebuie sa le aprinzi ziua nu e obligatoriu pentru ca politia nu iti face nimic, eu mergeam cu farurile stinse intre localitati si nu am avut probleme

suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand nu te lua dupa sofer, se da macare soferache pe aici dar nu are nicio treaba cu ceea ce inseamna legislatie rutiera.

Faza scurta (sau luminile automate cu care sunt dotate toate masinile noi) este obligatorie pe orice drum national, european sau autostrada indiferent de momentul zilei.

Noaptea poti folosi si faza lunga atat timp cat nu deranjezi pe ceilalti participanti la trafic.

In cazul unor conditii meteo mai dificile, ploaie, nisoare, ceata esti obligat sa folosesti faza scurta indiferente de zona in care circuli.

Luminile de ceata se folosesc EXCLUSIV cand este ceata afara.

| AndreyVladeanu a răspuns:

Se folosesc noaptea faza lunga ceata faza scurta si spre seara tot faza scurta
cand e noruat afara tot faza scurta dar nu stii