| Krippo a întrebat:

Recent am achizitionat un audi a4 b8 din 2010 si nu reusesc sa ma conectez bluetooth cu telefonul... apas pe butonul phone si imi zice "telephone not installed".Am cautat sa vad ce system MMI detine masina...am gasit ca este MMI 3g low/basic din cauza ca scria BNav_XI don't want to seeXXXX.
Am incercat sa intru si in meniul ascuns sa vad daca pot rezolva ceva de acolo...da nu-mi intra in meniu daca tineam cele 2 butoane apasate...
Cineva care are habar cum as putea rezolva problema asta? Dau funda

3 răspunsuri:
| kurinkita a răspuns:

Nu are modulul pentru conectivitate. Trebuie sa-i faci retrofit.

| relian a răspuns:

Cauta pe Youtube, dar scrie in engleza. Asa din ce spuiu, poate ca masina ta nu are bluetooth, chiar daca are buton.Astia de la audi si nu numai,au facut in ultimii ani masini asa,in sensul ca folosesc un singur harnes pentru toate masinile, uneori pun si butoane, desi nu au functii, banui ca optiune, in caz in care cel care are masina vrea sa isi puna sa aiba acolo cablurile deja si butonul.
Eu am asa un Audi din 2017, are toate butoanele posibile dar multe nau nici o functie.Am intrebat si asa au spus, au folosit doara un harnes pentru toate masinile si au pus si butoane.
Apas navigatia, imi apare mesaj ca nu stiu ce chestii, adica navigatie ciuciu laughing
La bmw am vazut ca nu pun la toate butoane, dar la audi stiu sigur ca asa fac, nu stiu exact din ce an au inceout magariile astea dar multe din audi asa is facute.Chestia mi se pare ok, unia poate vor masina mai ieftina, mai tarziu poate vor mai stiu eu ce fcte si o poate instala.

In cazul tau nu stiu, cel mai indicat este sa intreb la reprezentanta audi daca masina ta are instalat bluetooth, asa stii sigur cum sta treaba.

| OldSoul a răspuns:

Vezi daca ai suport pentru telefon in cotiera, sau pe bord.
Daca ai, scaneaza de pe telefon bluetooth, imediat dupa ce pui contactul, si ar trebui sa gasesti un dispozitv gen AUDI UHV---- te conectezi la acel dispozitiv si asta este.