| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Sa ma lămurească cineva și pe mine, am orasul intr-o săptămâna. Am avut doi instructori auto, primul a plecat din țara și pana la oraș, am făcut câteva ore cu altul. Primul m-a învățat sa ma opresc la indicatorul Stop, si, dacă nu este deloc vizibilitate pentru a ma asigura, sa intru usor in intersecție( însă, neoprind rotile, doar asigurându-ma ca la Cedează trecerea) spunându-mi ca :,, Ai respectat stopul, ai oprit rotile la Stop." Al doilea m-a învățat ca nu trebuie sa opresc la indicator, ci doar in locul cu vizibilitate maxima. După, neștiind ce sa cred, am cercetat pe internet și sunt diverse teorii. Ori ca trebuie sa opresti rotile la indicator și atât și după sa te asiguri, ori ca trebuie sa opresti rotile o data la indicator și după încă o data in locul cu vizibilitate maxima(adică de doua ori) sau ca trebuie oprite rotile o singura dacă unde este vizibilitatea maxima. Nu știu ce sa cred ca sa nu fiu depunctat la oraș. Voi cum credeti ca este corect? Mersi!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand vezi stop opresti la indicator. Daca nu se vede asa, mai inaintezi incet, pana in locul cu vizibilitate maxima, te asiguri, si ii dai. Asta este tot.

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

"Conducatorul de vehicul care intalneste acest indicator este obligat sa opreasca in locul cu vizibilitate maxima, fara a depasi coltul intersectiei, si sa acorde prioritate tuturor vehiculelor care circula pe drumul prioritar."

| UserRo10 a răspuns:

Opresti inaintea indicatorului si avansezi usor oprindu-te din nou la marginea intersectiei